Mesto 2013. 02. 21.

Prvákov bude tento rok menej

Slovenské aj maďarské školy tento rok v súčte prídu o prvákov. Oproti minulému roku ich je prihlásených menej o 47.

pohranicna2
Najväčší pokles prvákov zaznamenala ZŠ Pohraničná. Škola ale problém s rozpočtom nemá.

Po tom, čo sa uzatvorilo zapisovanie detí do prvých ročníkov základných škôl, tie bilancujú a počítajú budúcich prvákov. Tých bude tento rok menej na slovenských aj maďarských základných školách. Podľa zistení portálu Bumm.sk sa do školského roka 2013/2014 zapísalo 326 prvákov, čo je o 47 menej ako rok pred tým. Čísla sú však iba orientačné, keďže niektorí rodičia zapísali svoje deti do viacerých škôl, čo môže skresľovať štatistiky. Rozhodujúce bude, koľko prvákov nastúpi do škôl v septembri.

Zo štyroch maďarských škôl, ktoré majú v pláne otvoriť prvý ročník, budú najmenej spokojní na Základne škole s vyučovacím jazykom maďarským Móra Jókaiho. Po minuloročných 72 zapísaných prvákoch je ich tento rok 43.

Spomedzi trojice slovenských škôl zaznamenala najväčší pád ZŠ Pohraničná. Do konca januára bolo prihlásených 12 žiakov.  „Samozrejme, že nie sme spokojní. Dôvody, prečo tento rok prišlo menej prvákov na zápis môžu byť rôzne,“ komentovala situáciu riaditeľka ZŠ Pohraničná Lucia Spálová.

Dôvodov, prečo sa oproti minuloročným 39 žiakom prihlásilo iba 12, je viac. Podľa jej slov mesto rok napriek sľubom neriešilo situáciu základnej školy, čo sa odrazilo na dôvere rodičov. Svoje mohol podľa nej spraviť aj štrajk učiteľov a informácie o možnom zatváraní škôl po celom Slovensku.

Situácia ale vôbec nie je dramatická, ako sa môže zdať. Aj na na poslednom zastupiteľstve sa vedenie mesta postavilo za školu s tým, že sa postará o to, aby škola so 120 ročnou históriou nezanikla. Rozpočtový deficit sa z roka na rok znižuje, škola si na seba zarába napríklad prenajímaním telocvične. „Všetko, čo sme spraviť mali, sme spravili. Ďalší krok je na meste,“ povedala riaditeľka. Suma, ktorú mesto do rozpočtu školy doplní nie je vyššia ako 1% rozpočtu školy.

Prvákov bude tento rok menej. ZDROJ: bumm.sk
Prvákov bude tento rok menej. ZDROJ: bumm.sk

V súvislosti výsledkami zápisu na ZŠ Pohraničnej sa v denníku Új Szó objavila klamlivá domnienka ohľadom otvorenia, či neotvorenia triedy 1. ročníka v školskom roku 2013/2014. Riaditeľka Lucia Spálová dementovala publikovanú domnienku s tým, že podobné pochybnosti nikdy neboli a trieda sa s určitosťou otvorí, aj keď s 12 žiakmi. Prax z minulých rokov pri tom ukázala, že konečné počty sú definitívne známe až v septembri. Rodičia sa do začiatku školského roka môžu rozhodnúť zmeniť školu a svoje dieťa prehlásiť. „Aj minulý rok prišli ďalšie štyri deti až v septembri,“ uzavrela Spálová.

Vyjadrite svoj názor