Kultúra 2016. 10. 18.

Rozmarínka v Terezíne

Dňa 29.6.2016 navštívili vybratí žiaci zo ZŠ Rozmarínová družobnú školu v Terezíne, kde mali možnosť nielen spoznať nových ľudí a nové miesta, ale aj nakuknúť do histórie mesta a 2. svetovej vojny.

2

Cestou do Terezína sa zastavili v Prahe, kde ich očarila Katedrála sv. Víta, Orloj, námestie s rôznymi atrakciami a nesmel chýbať ani Karlov most. Keď prehliadka Prahy skončila, žiaci sa ubytovali v triedach na ZŠ v Terezíne. Ten večer si zahrali neočakávaný zápas vo florbale so staršími mužmi, ktorým dali poriadne zabrať. Trénerovi Rozmarínčat sa každým gólom vyhladzovali vrásky, aj keď to zo začiatku nevyzeralo priaznivo.

V ďalší deň ich pobytu šofér autobusu zamieril do nemeckého mesta Drážďany. Tam ich upútalo historické jadro mesta s výnimočnou architektúrou. Ďalej mali možnosť nakúpiť si suveníry v neskutočne dlhom nákupnom centre, kde sa niektorým podarilo aj šťastne „zablúdiť“. Podvečer si dobili energiu vychádzkou v krásnom prostredí turistického chodníčka Tiské stěny.

O deň neskôr žiaci spoznali pevnostný systém Terezína, taký podobný tomu nášmu komárňanskému. Mali možnosť vcítiť sa do prežívania vojakov počas vojny. Po sýtom obede videli naživo časť ukážky zo 7-ročnej vojny, do ktorej patrili aj skutočné výbuchy a výstrely. Práve preto si uvedomili, že by si mali viac ceniť svoj sluch. Priamy prenos bitky však bol zážitok na celý život, ktorý nenahradí žiadna fotografia či video.

18

Pokračovanie bitky si pozreli večer v strašidelnej atmosfére, ako zavŕšenie Josefínskych slávností. Dalo im to veľa poznatkov a hlavne zážitkov. Koniec programu zapečatil ohurujúci ohňostroj. Pred spánkom si žiaci začali uvedomovať, že je to ich posledná noc strávená v Terezíne. No nesmútili, pretože posledný deň ich čakala náučná výprava do minulosti. Cítili bolesť a utrpenie medzi stenami koncentračného tábora. Film v zachovalom kine z roku 1942 žiakov ešte väčšmi oboznámil s minulosťou. Po ňom autobus s deťmi plnými zážitkov naštartoval a priviezol ich domov. Tento výlet je nezabudnuteľnou skúsenosťou pre Rozmarínčatá.

Vyjadrenia žiakov:

  • Najviac sa mi páčil koncentračný tábor, na ktorý nikdy nezabudnem. … Môžeme byť radi, že žijeme v tejto dobe. (Maťo, 9.A)
  • V Terezíne sa mi najviac páčila ich pevnosť a koncentračný tábor, bolo to pre mňa veľmi zaujímavé a plánujem ešte Terezín navštíviť aj s rodinou. Tento výlet mi dal nezabudnuteľné zážitky, nové priateľstvo, nové poznatky o veciach, o ktorých som nič nevedela, bolo to tam skvelé a nádherné… (Viki, 8.B)
  • Najviac sa mi v Terezíne páčilo, že sa mladšie deti zblížili so staršími… (Laura, 5.A)
  • Najviac sa mi páčil Jozefínsky jarmok v Terezíne, program v ňom, to ako predvádzali sedemročnú vojnu a ohňostroj po tom, ktorý bol krásny… (Lili, 9.A)
  • Tento výlet sa mi veľmi páčil, pretože som spoznala kopu nových milých ľudí. Taktiež som sa veľa dozvedela o histórii miest, ktoré sme navštívili – Prahu, Terezín, Drážďany… Som veľmi rada, že som sa mohla zúčastniť tohto úžasného výletu s úžasnými ľuďmi… (Lucka, 7.A)

-Diana Nguyen Hung a Dominika Lehocká (žiačky 9.A)-