Región 2024. 08. 09.

Spoznajte Podunajsko na dvoch kolesách: Kompletný sprievodca pre rodinný cyklovýlet

Tento rok bola dokončená cyklotrasa z Bratislavy do Štúrova na severnom brehu Dunaja, ktorá je súčasťou medzinárodnej cyklotrasy Eurovelo 6. Ak práve nezúria horúčavy, táto cyklostrasa ponúka príjemnú a bezpečnú letnú cyklotúru pre tých, ktorí hľadajú aktívny oddych. Či už sa vyberiete z Komárna do obce Kravany nad Dunajom, alebo dokonca do Štúrova, môžete sa obohatiť o množstvo zážitkov a my vám prezradíme, čo všetko môžete cestou vidieť. 

V celoštátnom meradle má okres Komárno vybudovanú najrozsiahlejšiu sieť cyklotrás, ktorá pozostáva z niekoľkých samostatných cyklotrás. Z Komárna sa dá na bicykli vybrať až tromi smermi: na sever do Kolárova, na západ prakticky až po Bratislavu a na východ popri Dunaji až po Štúrovo (chýbajúce úseky cyklotrás odovzdali v júni tohto roku) – na hlavnej ceste 64 treba prejsť len kratší úsek v Radvani nad Dunajom. Nemáte vlastný bicykel? Žiadny problém! Na brehu mŕtveho ramena Váhu v Komárne si môžete vypožičať aj bicykel – celodenný cyklopass (od 10:30 do 19:30) stojí 20 eur, so zálohou 50 eur.

Svetové dedičstvo UNESCO

Na východ od Komárna, v obci Iža, sa hneď vedľa cyklotrasy (vedúcej pozdĺž protipovodňovej hrádze) po prvýkrát objavuje zrúcanina Leányvár, teda Kelemantia. Ide o bývalý rímsky legionársky tábor, ktorý bol v lete 2021 zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Ruiny Kelemantie sú voľne prístupné, v posledných desaťročiach prebehlo niekoľko archeologických vykopávok a rekonštrukcií hradieb. V budúcnosti chcú v tejto činnosti pokračovať a klásť väčší dôraz na zatraktívnenie historickej pamiatky pre turistov. Podstatným krokom v tomto smere by bolo vybudovanie turistického návštevníckeho centra.

Ak sa rozhodnete vybrať hlbšie do obce, tak sa môžete osviežiť niekoľkými kopčekmi zmrzliny v obľúbenej zmrzlinárni pri katolíckom kostole, alebo sa môžete vybrať po stopách starých rimanov do Rímskeho a národopisného múzea Kelemantia, ktoré bolo otvorené v roku 2003. Tu na záujemcov okrem nálezov nájdených počas vykopávok z rímskeho vojenského tábora, čaká aj národopisná výstava predstavujúca predmety každodennej potreby a život ľudí, ktorí kedysi žili v obci Iža.

Rímske a národopisné múzeum Kelemantia
Otváracia doba: utorok 13.00–15.00, streda-štvrtok 8.00–15.00, piatok 8.00–12.00, víkendy a mimo otváracích hodín, telefonicky: +421 905 597 637
Vstupné pre dospelých: 1 euro
Dieťa, študent, dôchodca vstupné: 0,50 EUR
Pre skupiny nad 20 osôb 1 osoba: 0,50 eur
Kontakt: +421 905 597 637, +421 35 778 31 53
Email: obeciza@iza.sk

Vyhliadkové plavby, osviežujúci zážitok

Ďalšou zastávkou cyklotúry je obec Patince, kde v súčasnosti prebieha obnova a archeologický výskum v Rímskokatolíckom kostole sv. Vendelína – je to jediný kostol na Slovensku, ktorého základy zostali neporušené z rímskeho obdobia. Keďže práce stále prebiehajú, kostol zatiaľ nie je možné navštíviť.

Osviežiť sa môžete na obľúbenom kúpalisku alebo môžete vyskúšať aj sviežu vodu v Dunaji. Tam sa na pobreží nachádza kovový stĺp, ktorý v niekoľkých jazykoch oznamuje, že toto je najjužnejší bod krajiny. Neďaleko odtiaľto sa nachádza prístav malých lodí Marina (z cyklotrasy za kúpaliskovou “dedinkou” treba odbočiť 150 metrov k Dunaju), odkiaľ počas júla a augusta vyrážajú každý pondelok, stredu a sobota od 15:00 vyhliadkové lode. Plavba loďou trvá približne hodinu a pokochať sa môžete scenériou až po obec Moča. 

Prístav Marina Patince
Odchod: prístav Marina, Patince
Pondelky, stredy a soboty: od 15:00 hod., na požiadanie aj od 16:00 hod
Vstupenka pre dospelých a deti nad 12 rokov: 12 eur
Deti od 6 do 12 rokov: 6 eur
Dieťa do 6 rokov: 1 euro
Informácie a rezervácie: + 421 918 809 046, +421 918 886 715
Email: kongresy@wellnesspatince.sk, recepcia@wellnesspatince.sk

Jedinečná priemyselná pamiatka

Cyklotrasa prechádza popri bývalej budove vodnej prečerpávacej parostrojnej stanice pri Žitave (časť obce Radvaň nad Dunajom). Prečerpávaciu stanicu postavili v roku 1897 s cieľom efektívnejšieho odvodňovania vnútrozemských vôd, a tým získavania poľnohospodárskej pôdy. Stanica fungovala 7-8 mesiacov v roku, do roku 1974, bez väčších porúch. Dnes je však unikátnou technickou pamiatkou, v ktorej sú stále stroje spred 120 rokov – čerpadlá vyrobené v zlievárni a strojárni Schlick RT, dva kotly Cornish vyrobené v strojárni Nicholson RT v Budapešti a ďalšie technické vybavenie. Vďaka spolupráci občanov sa strojové zariadenie priemyselnej pamiatky nedostalo do súkromného vlastníctva. Za záchranou stoja bývalí študenti a dobrovoľníci z “priemyslovky” v Komárne a niektorí zamestnanci SES Tlmače, ktorí sa spojili v Občianskom združení Sytwatew a zrekonštruovali budovu a staré zariadenia za dva roky.

Od júna 2023 je počas letnej sezóny (od 20. mája do 15. októbra) otvorená industriálna pamiatka každú sobotu od 10:00 do 17:00 hod., kde okrem už spomínaných plne zrenovovaných strojov z 19. môžete vidieť aj malý parný stroj v prevádzke.

Pamätník a kompa do Maďarska 

V časti Žitava sa zatiaľ nepodarilo uskutočniť výstavbu cyklotrasy, z tohto dôvodu musia cyklisti prejsť na hlavnú cestu. Môžete tak obdivovať pamätník so zvonom, ktorý postavili na pamiatku uzavretia mieru z roku 11. novembra 1606 medzi nemecko-rímskym cisárom Rudolfom Habsburským a osmanským sultánom Ahmedom I. Zmierenie medzi týmito dvomi stranami prinieslo 20-ročný mier európskeho významu.

O pár metrov ďalej sa môžete zviezť k trajektu medzi Radvaň nad Dunajom a Neszmély a dokonca preskúmať aj druhú stranu Dunaja. Nezaškodí však zistiť si to vopred, niekedy trajekt pri príliš nízkej alebo príliš vysokej hladine nepremáva.

Radvaň nad Dunajom je tiž ideálnou zastávkou na dobré jedlo či pitie. Môžete si vybrať medzi kompletne zrekonštruovanou reštauráciou Malom Restaurant alebo Paraszt Csárda, ale osviežiť sa môžete aj na Vínnej terase Bott Frigyes – všetky tri miesta ponúkajú aj ubytovanie.

Na hranici s obcou Moča, môžete opäť nasadnúť na bicykel na cyklotrase, ktorá vedie po hrádzi. V obci sa môžete občerstviť v zmrzlinárni, môžete navštíviť aj múzeum dediny, ktoré prezentuje pestrý a bohatý svet starej roľníckej kultúry – treba sa vopred prihlásiť na tel.č.0918 912 289, vstup je bezlatný. Ak by ste sa do obce Moča vybrali koncom leta, mali by ste tak urobiť 30. a 31. augusta, kedy sa koná obľúbený Burčiakový festival.

Dunajské korzo s vyhliadkovou vežou

Obce Moča a Kravany na Dunajom sú prepojené malebnou cyklotrasou, ktorá ponúka výhľad na krásnu miestnu faunu a flóru. Dobrým príkladom je piesočnatá plážová oblasť na brehu Dunaja, ktorá „mizne“ až pri skutočne vysokej hladine vody.

Kravany nad Dunajom sú jedny z mála z turistických centier tohto regiónu, kde Dunajské korzo víta cykloturistov dláždeným námestím, malým vonkajším javiskom, vonkajšími posilňovacími strojmi, ako aj impozantnou 16 metrov vysokou vyhliadkovou vežou, z ktorej sa otvára jedinečná panoráma. Obec je dejiskom mnohých menších festivalov, koncertov, komunitných podujatí a voľnočasových aktivít – napríklad Náš Trh, ktorý ponúka kvalitné lokálne potraviny, sa koná každý mesiac. Miesto predstavuje pohodovú zastávku, kde Bistro Korzó ponúka kávu, občerstvenie, čapované nápoje a ľahké jedlá, no posedieť si môžete aj v „Kine Dunaj“. “Premietanie” je bezplatné – do ležadiel na brehu Dunaja sa môže usalašiť každý a naskytne sa tak možnosť sledovať „film“ premietaný prírodou: nádhernú panorámu Dunaja si môžete vychutnávať, ako dlho chcete.

A ak ste sa ešte stále nenabažili výhľadu a kilometrov na dvoch kolesách, tak sa môžete vybrať až do Štúrova, kde sladkú bodku na záver ponúka Vadas Thermal Resort Štúrovo alebo historické centrum mesta s reštauráciami. 

Veríme, že sme vás našimi tipmi inšpirovali a na záver leta si ešte do cestovného itinerára vložíte aj cyklocesty južného Slovenska!

Vydanie tohto článku podporilo Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR