Blog 2010. 12. 11.

Staré vedenie mesta sa urputne snaží udržať pri kormidle

Na ústavný súd v Košiciach bola 8. decembra 2010 doručená sťažnosť, podľa ktorej navrhovateľ žiada o anuláciu výsledku komunálnych volieb v Komárne! Z textu jasne vyplýva, že navrhovateľom je Tibor Bastrnák!

Podľa sťažnosti má navrhovateľ starosť o to, že sa počas a aj pred volebným moratóriom diali viaceré udalosti, ktoré „boli spôsobilé ovplyvniť výsledky volieb.“ Sťažnosť sa teda delí na dve časti.

Časť A – Podľa nej mala neznáma osoba dňa 24.11.2010 v poobedňajších hodinách volať obyvateľom Komárna a oznamovať im, že sa Tibor Bastrnák stal primátorom pred štyrmi rokmi podvodom. Mali byť tiež vyzvaní k tomu, aby kandidáta číslo jeden nevolili. Bastrnák preto už podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre ohováranie. Dôkazom má byť 16 čestných vyhlásení. Pre volebné machinácie sú síce trestne stíhané tri členky volebnej komisie, no to neznamená, že ovplyvnili výsledok volieb. Zrejme to robili len tak, pre zábavu …

Časť B – Dňa 25.11.2010 lepili viaceré osoby po meste nálepky, na ktorých „bola vyobrazená podobizeň navrhovateľa ako kúzelníka a v jazyku maďarskom bolo uvedené ‚Pozor, podvádzam‘.“ Chválime skvelý nápad! Aj na základe tohoto podal Tibor Bastrnák trestné oznámenie. To, že sa v meste objavili aj samolepky s nápisom podporujúcim práve Tibora Bastrnáka, si zrejme samotný Bastrnák nevšimol a poctiví lepiči preto zrejme skončili bez odmeny.

Bastrnák tiež poukazuje na údajné kupovanie hlasov v prospech kandidátov SMK a to zaradením do tomboly. Aj v tomto prípade podal Tibor Bastrnák trestné oznámenie. Rozosielateľ výzvy na ‚zosadenie‘ vedenia mesta sa pritom mal skutočne dostaviť do volebnej miestnosti, no volební komisia mu neumožnila rozdávať tombolové lístky.

Tibor Bastrnák vo svojej sťažnosti tiež upozorňuje na články uverejnené v printových médiách –  v denníku SME to bol článok s názvom ‚Komárno čaká voličov spoza hraníc‘, v denníku Nový Čas zas článok s názvom ‚Čierne duše?!‘ a v ďalších týždenníkoch, z ktorých jeden dokonca vyšiel skôr ako mal, len aby bojoval proti vtedajšiemu vedeniu mesta.

Tieto všetky aktivity mali, citujeme, „začierniť“, koniec citácie, Tibora Bastrnáka uvedeným nezákonným a protiústavným spôsobom.

Čo sa môže stať? Nič. Pán už len poslanec národnej rady a jeho ľudia sa svojich stoličiek očividne vzdať nechcú! Tým najpodivnejším scenárom, do ktorého zapadá aj celoštátne sprisahanie tlače i jednotlivcov proti jeho osobe, by bolo, keby Ústavný súd anuloval výsledky volieb. Do kresla primátora by tak 20. decembra nastúpil Anton Marek. Vypísali by sa nové voľby (ako jediné na Slovensku) a tie by zrejme znova vyhral nezávislý kandidát. Tibor Bastrnák by sa podľa nášho odhadu umiestnil na druhom mieste, no stále s priepastnou stratou za prvým menovaným, keďže kandidát SMK Lászlo Stubendek by sa kandidatúry v prospech svojho oponenta zrejme nevzdal.

Pán Bastrnák by sa zrejme mal viac sústrediť na zahladenie stôp po ôsmych rokoch vo vedení mesta. Aby sme nezistili, prečo skutočne mešká výstavba športovej haly, prečo mesto dostáva z parkovného v centre iba 30%, alebo prečo sa musíme za prácou sťahovať do iných miest, alebo zahraničia.

TEXT: Tomáš Kottra
FOTO: archív SMK