Mesto 2010. 12. 21.

Druhá časť rozhovoru s primátorom Antonom Marekom – O športe, turistike a priemyselnom parku

Pre technické príčiny sme vám bohužiaľ nemohli priniesť skôr túto druhú polovicu, no už sme tu! 🙂

Ktorý problém považujete za najpálčivejší?
Ono to všetko so všetkým súvisí. Komárno jednoznačne nie je tam, kde si zaslúži byť. Veď, aký je tu život? Voľakedy ľudia chodili za prácou z celého okolia do Komárna. Teraz je taká doba, že chodia za prácou odtiaľto. Počet obyvateľov Komárna klesol o tritisíc ľudí. Ľudia odchádzajú, lebo nemajú zabezpečené živobytie.

Ak si to vezmeme takto: Čo má robiť mládež? Potrebuje žiť, zabávať sa, prácu. Pred dvoma rokmi chodilo desaťtisícpäťsto ľudí denne za prácou do zahraničia. Prišla kríza a čo sa stalo? Prepustili v prvom rade našich obyvateľov. Aj preto máme v okrese najvyššiu nezamestnanosť v Nitrianskom kraji- vyše deväťtisíc ľudí.

A keď už niekto robí v Maďarsku – teraz sú platy nižšie, neoplatí sa im ani zamieňať a minú ich tam. A u nás nejdú obchody, reštaurácie sú prázdne. Odídete do iného mesta a tam sú kaviarne plné. A keď sa chce niekto ženiť, nemá byt, nemá peniaze, ako si má založiť rodinu? Riešenie je, že odíde. Preto prvoradý problém vidím v zamestnanosti. Treba pomaly priťahovať k nám do regiónu peniaze, potom príde aj to ostatné.

Ako sa dajú priťahovať peniaze?
Investori. Ale nečakajme, že teraz hneď príde taký, ktorý zamestná dvetisíc ľudí. Každého investora treba podporovať – aj takého, čo prinesie čo i len päťdesiat pracovných miest. A potom jeden pritiahne druhého a keď človek chytá malé ryby, chytí aj väčšiu. Treba preto podporovať podnikateľov a nielen tých, ktorí prídu, ale aj domácich a nie im robiť ťažkosti, ako to bývalo na mestskom úrade.

Potom musíme získať financie z fondov Európskej únie. A to nepôjde tak, že ročne podáme dva-tri projekty. Vypracujme ich ročne pätnásť a už keď dva získame, to už budú milióny korún pre nás! Z prvého balíka treba ešte do roku 2013 získať čo sa dá a potom čerpať z ďalšieho od roku 2014. Aj preto plánujem vytvoriť na mestskom úrade nové oddelenie, ktoré sa bude zaoberať len projektmi a takýmito možnosťami. Ich úlohou bude aj nadviazať kontakty tam, kde sa darilo získavať peniaze z fondov EÚ, napríklad v Banskej Bystrici, tam boli v tomto veľmi šikovní.

Dajú získavať peniaze aj pre región. V tomto prípade je to Komárno a maďarský Komárom. Obe mestá potrebujú financie, spolupráca je na patričnej úrovni, poznám sa s primátorom, takže kontakty nebudú problém. Toto keď sa nám podarí, tak zamestnanosť bude stúpať, ľudia nebudú odchádzať, viac sa predá …

Potrebujeme k tomu priemyselný park?
Prečo nemáme priemyselný park? Ja som vždy vravel, že my ho potrebujeme. Mám tie noviny, keď sa vyhlasovalo, že ho netreba, lebo v Maďarsku je jeden a my by sme ten náš nevedeli zabezpečiť pracovnými silami. To nie je pravda! A treba aj povedať, že sú v hre aj dane odvádzané do regiónu. A čo tí investori postavia, to v tom regióne ostáva. Neklesal by počet obyvateľov, ale stúpal! A znova, tí čo tu pracujú, tu žijú. Tí, čo tu žijú, tu aj míňajú. Nemôžeme sa porovnávať s Komáromom, veď máme viac obyvateľov. Prečo sa im my máme prispôsobovať?

Hovorilo sa ale, že na priemyselný park nie je miesto.
Budeme sa musieť pozrieť, kto čo a kam rozpredal. Priemyselný park nemusí byť nutne na hraniciach nášho mesta. Musíme nájsť vhodné miesto. Darmo sa vtedy tlačila kultúra a turistika. Je to veľmi pekné, ale kultúra hlavne stojí peniaze. A pre turistiku treba niečo zabezpečiť, na čo zase potrebujeme financie.

To nestačí, keď niekto sem príde na tri hodiny, obzrie sa a nemá tu prečo zostať. Nemáme ani infraštruktúru. Ale cesty teraz nejdem rozoberať, vieme, že je to zlé. Príde, pozrie nádvorie, pevnosť, naje sa. Aj tie reštaurácie sú prázdne. Nie je tu život. Treba urobiť také termálne kúpalisko, ktoré pritiahne sem ľudí, ktorí tu budú ochotní prenocovať. Terajšie nezodpovedá požiadavkám. Je tam aj tá budova, ktorú by sme mohli využiť. Zíva to prázdnotou. Pre tú turistiku musíme niečo urobiť. Dnes každý príde, obíde to tu a odíde. Toto mesto má tie danosti, aby bolo tým lídrom v regióne. Každé mesto v okolí sa rozvíjalo a my sme prinajlepšom ostali stáť.

Koľko si myslíte, že môže trvať, kým sa Komárno dostane tam, kde by podľa vás malo byť?
Poviem to tak z medicínskeho hľadiska. Prechladnete, liečite sa a dostanete sa do toho istého stavu. Zlomíte si nohu, komplikovaná fraktúra so stratou kosti. Budete chodiť s barlami, takže sa pre trvalé následky už nedostanete do toho pôvodného stavu. Sú ale aj také ochorenia, ktoré keď sa zanedbajú, tak sa po istom čase síce môžete vyliečiť, ale už na tom nikdy nebudete tak, ako pred tým. Niečo také sa udialo aj s Komárnom. Sú tu veci, pre ktoré sme ostali pozadu za okolitými mestami. Napríklad inde sú už dávno priemyselné parky a my začíname v tomto z nulového bodu. Čím skôr treba začať, ale nedá sa odpovedať, koľko nám to bude trvať. Ale treba začať.

Viete v akom stave je mesto?
To je jednoznačné, že nie. Predpokladám, že neprišli dotácie od štátu a mesto schválilo preklenovací úver, ktorý to mal vykryť. To, že v akom stave je mesto, je prvoradá vec, ktorú musíme zistiť. Urobíme celkový finančný aj majetkový audit a tiež musíme urobiť zmeny v štruktúre správy. Je samozrejmé, že budem okolo seba potrebovať ľudí, ktorým verím. Ale chceme zachovať všetko, čo je dobré. Niektorí si pomýlili situáciu, že oni sú na mestskom úrade pre občanov a nie naopak. Nielenže nepomáhali, ale dokonca zneužívali svoje pracovné miesta. My sme tu pre nich.

Keď už sme v tejto personálnej téme, dostali sme informácie od čitateľov, že pán Matejička (poslanec NR SR za SMER-SD) by sa mal stať prednostom. Údajne o tom hovorí dosť nahlas.
Takúto vec počujem prvý raz a prekvapuje ma to. Čo s tým má Matejička? Rozprával som sa s ním zopár krát, ale absolútne nemôže, neprichádza do úvahy. Žiadny politický nominant nebude prednosta úradu! Ten musí byť taký, že bude pracovať pre mesto a nie pre stranu!

Veľkým problémom je a asi aj bude športová hala. Napriek rekonštrukcii, ktorá sa našťastie už končí, sa toho veľa nezmenilo. Aspoň kapacitne.
Športová hala bola veľmi dávno postavená. Ja som už videl viaceré športové komplexy a neviem, prečo sme do toho investovali takéto peniaze. To sme ako poslanci vôbec nepreberali. Tá hala nezodpovedá tomu, čo by sme potrebovali. Potrebovali by sme viacúčelovú halu, ktorá by zastrešila viac športov. A je tam dosť miesta na to, aby sa mohla rozšíriť. Tam pri šatniach je to úplne nevyužité. Toto je len stará vec, do ktorej sa dávajú peniaze. Mohli sme počkať na rozumný projekt a ten realizovať. Toto je absurdné. Nemáme športoviská, aby sa tu dali robiť žiadne podujatia.

A to je spojené zase aj s kúpaliskom. Máme kvalitných plavcov, ale nemajú podmienky, nemajú plavecký bazén. Vodní pólisti tiež – hrajú v Komárome, dostávajú debakle, nemôžeme získať lepších hráčov, ak tu máme takéto podmienky. Keď už sme pri športe, môžeme ísť ďalej – tam máme volejbalovú halu. Od erotického salónu tam bolo už asi všetko a v akom je stave dnes? Klzisko je nevyužité, lebo keď sneží, tak sa tam korčuľovať nedá. Už boli rôzne riešenia – boli už aj podstavce postavené, keby sa bolo len z vrchu zakrylo, nemáme problém. Hokejový oddiel si musí platiť prenájom haly v Nových Zámkoch. Keď prídete na futbalový štadión, to tiež vidíte, v akom je stave. Volejbalisti tiež nedostávajú dostatok financií, aby si vykryli náklady na cestovanie.

Keď sme hovorili o volejbalovej hale. S ňou treba rozhodne niečo robiť, je vhodné tam napríklad postaviť dajme tomu tú multifunkčnú halu?
Tam nie sú priestory na to. Dávnejšie tam priestory okolo haly boli, ale sa to popredávalo a teraz je to tam tak zastavané, že sa tá volejbalová hala rozširovať nedá. Tam pomôže iba rekonštrukcia.

S Antonom Marekom sa rozprával Tomáš Kottra. Ďalšiu časť rozhovoru vám prinesieme v priebehu budúceho týždňa!