Šport 2010. 10. 06.

Tréner volejbalistov Edmund Németh – „Podmienky vo volejbalovej hale boli otrasné!“

Komárno je už pravidelným účastníkom druhej najvyššej mužskej volejbalovej ligy. Sezóna sa čoskoro začne a tak sme sa porozprávali o stave komárňanského mužského volejbalu s trénerom a bývalým hráčom Edmundom Némethom.

V minulom ročníku skončili volejbalisti Spartaku Komárno na 7. mieste, čo bolo najnižšie umiestnenie za posledné 4 ročníky. Čomu to pripisujete?
Sezónu 2009-2010 sme začali s omladeným kádrom, lebo zopár starších hráčov skončilo s aktívnou činnosťou. Náš kadetský reprezentant Vavřinec prestúpil do Trenčína. Po prvých kolách sa nám zranil prvý smečiar, ktorý už do konca sezóny nemohol hrať. Polovicu základnej časti sme hrali v základnej šestke s viacerými mladými. Až počas sezóny sa nám podarilo doplniť káder skúsenejšími hráčmi, dotiahli sme stratu a na konci sezóny sme mali rovnaký počet bodov ako družstvá na šiestom a piatom mieste. Iba skóre sme mali horšie.

V prvom kole vás čakajú “starí známi” z Komjatíc, čo očakávate od úvodu sezóny?
Odveký rival Komjatice. Dúfam, že sa nám podarí uhrať dobrý výsledok. Myslím si, že sa nám podarilo dať dokopy celkom dobré mužstvo a keď bude každý zdravý, môžeme byť úspešní.

Napriek zvyčajne poslednému miestu sa stále držia v prvej lige. Ako to?
V minulej sezóne mohli hrať v I. lige aj keď v predminulej skončili na poslednom mieste, lebo nebol záujem žiadneho mužstva postúpiť z nižšej súťaže. Tento rok zostali Komjatice v I. lige preto, lebo bola reorganizácia súťaže. Namiesto dvoch prvých líg urobili tri- západ, stred, východ.

S akými tímami sa ešte pravidelne v prvej lige stretávate?
My hráme v I. lige západ. Okrem Komjatíc sú tam ešte družstvá Nového Mesta nad Váhom, Malaciek, ďalej VKP Bratislava ‘B‘ a Bílikova Bratislava.

Aké sú ciele pred nadchádzajúcou sezónou?
Cieľ je dostať sa do prvej štvorky.

Pociťujete dostatočnú divácku podporu?
Na naše zápasy nechodí veľa divákov. Len niektorí bývalí hráči a rodina, či kamarátky hráčov. Máme tri družstvá v jednotlivých súťažiach. Žiaci, kadeti a muži.

Ako je to s podporou zo strany mesta a sponzorov?
Financie, ktoré dostávame od mesta nám nevykryjú výdavky na cestovanie, odmeny pre rozhodcov a nájomné za halu. Aby sme mohli odohrať súťaž, chýbajúce financie získavame od menších sponzorov.

Aké sú možnosti, čo by sa dalo na situácii Komárňanského volejbalu zlepšiť?
Možnosti by aj boli ale treba preto aj niečo urobiť.

Nemá federácia problémy so stavom našej volejbalovej haly?
Dlhé roky sme trénovali a všetky naše družstvá hrali svoje zápasy na ZŠ ul. Práce vo veľkej telocvični ktorá vyhovovala všetkým predpisom SFV. Ale už od decembra 2008 je telocvičňa zatvorená z bezpečnostných dôvodov. Telocvičňa bola postavená v roku 1996, ale zabudli na izoláciu strechy a preto v zimných mesiacoch keď je veľký teplotný rozdiel medzi vnútrom a vonku, tak sa zráža voda na železnej konštrukcii a tečie na palubovku. Palubovka ktorú sme z vlastných zdrojov opravili za pre nás veľké peniaze bola za dva roky úplne zničená. Od decembra 2008 je teda telocvičňa zatvorená a mesto doteraz nenašlo financie na opravu strechy. Tak táto veľká a pekná telocvičňa nielenže neslúži volejbalistom ale ani žiaci ZŠ ju nemôžu používať.

Od decembra 2008 do apríla 2010 sme hrávali aj trénovali vo volejbalovej hale. Podmienky tam boli otrasné. Špina, zima, rozbité okná, zvyčajne bez teplej vody. Šatne v otrasnom stave…  Kým sme nemuseli platiť za prenájom, tak sme to nejako vydržali, lebo bolo prisľúbené, že telocvičňu na ZŠ ul. Práce opravia. Nestalo sa! Od februára 2010 sme už museli platiť za volejbalovú halu ale podmienky sa nezmenili, tak sme boli nútení hľadať iné riešenie. Predpisy SFV určujú minimálnu teplotu v halách kde sa môže uskutočniť volejbalové stretnutie na 16 stupňov Celzia a to vo volejbalovej hale nebolo, Niekedy dokonca len 7 stupňov.

Kde teda odohráte nasledujúcu sezónu?
Sezónu 2010-2011 začneme hrať a trénovať v hale univerzity J. Selyeho.

Na záver len dodáme, že domáce ligové zápasy sa hrávajú v sobotu, prvý zápas od 14:00 a druhý od 16:00 v hale univerzity Selyeho. Vstupné na zápas sa nevyberá a volejbalistov poteší, keď na zápas zavítate aj vy!

Vyjadrite svoj názor