Región 2010. 11. 22.

V Zemianskej Olči kandiduje starosta, ktorému poslanci vzali mandát a vylomili mu dvere

V Zemianskej Olči kandiduje na post starostu človek, ktorému obvodný úrad udelil neuveriteľných 57 pokút v celkovej výške 60 tisíc euro. Ďalšie peniaze má podľa poslancov dlhovať bankám a rôznym spoločnostiam.

O aktuálnom stave obce sa však obecní poslanci môžu iba dohadovať. Najistejší spôsob, ako zistiť kde sa obec vlastne nachádza, je spýtať sa veštkyne. Starosta Ladislav Komjáti (SMK) totiž odmieta poskytovať akékoľvek informácie, čím porušuje zákony. Niektorí obyvatelia Olče ho dokonca označili slovným spojením “Horší ako Pinchet.” Ďaleko od pravdy zrejme nebudú.

Rozpočtové provizórium

Už v septembri 2009 sa o starostu zaujímali médiá. Tie zistili, že obec fungovala pod vedením starostu neuveriteľné tri roky v rozpočtovom provizóriu, pričom je zrejmé, že na rozdeľovaní financií pre obec sa nedohaduje s nikým, s kým by zo zákona mal. Pred rokom pritom poslanci obecného zastupiteľstva hovorili o nezaplatených kontraktoch vo výške viac ako 13 000 euro a bankových úveroch vo výške takmer 60 000 euro. Presnú sumu však povedať nemôžu, starosta totiž odmietal pustiť ‘cudzích ľudí’ do úctovníctva obce.

Ľuďom je to zrejme jedno

Politika ich viac-menej nezaujíma a ani nechcú vedieť, kto má pravdu. Iba niekoľkí oslovení majú problémy s netransparentnosťou a ignorovaním zákonov v obci. Veľavravným je pritom prípad výstavby amfiteátra. Za ten sú starostovi všetci veľmi vďační, no jeho výstavba zrejme nebola celkom v poriadku. Okrem iného šlo totiž o čiernu stavbu. Otázniky sa vynárajú aj ohľadom financovania.

Poslanci sú zúfalí

Vyzerá to tak, že obecný poslanec Zemianskej Olče má v tomto volebnom období voľno. Mnohým z nich sa to však nepáči a nesedia len tak nečinne. v septembri tohto roku dokonca starostu odvolali spôsobom, akým to doteraz na Slovensku nikto nespravil – vydali rozhodnutie o strate starostovho mandátu. Komjáti sa mohol odvolať na Ústavnom súde do 15 dní a keďže tak nespravil, o mandát prišiel. Nič sa však nestalo. Starosta totiž nevymenoval ani svojho zástupcu a ‘trónu’ sa odmietol vzdať. Správnosť postupu potvrdilo aj Ministerstvo spravodlivosti. Komjáti teda využíva svoju kanceláriu prakticky protizákonne a zasiahnuť by v tomto prípade mohla aj polícia. Poslanci na kancelárii dokonca vylomili dvere čím neporušili zákon.

Blížia sa voľby

V dedine síce svitá nová nádej na zmenu vo vedení, no pri prístupe a informovanosti obyvateľov Zemianskej Olče sa pomery vôbec zmeniť nemusia. Situácia je totiž taká, že na kreslo starostu okrem Komjátiho kandidujú ďalší traja kandidáti. ‘Opozičné’ sily sa teda môžu nechcene trieštiť a obyvatelia Olče si môžu zvoliť staronového starostu. Isté však je, že nové vedenie obce nebude mať ľahkú úlohu. Na obecný majetok si totiž brúsi zuby aj exekútor.

TEXT: Tomáš Kottra
ZDROJ: sme.sk a pravda.sk
FOTO: sme.sk

Vyjadrite svoj názor