Šport 2015. 02. 02.

VOLEJ: Historický úspech Spartaka, Slovenský pohár putuje do Komárna

Senzačný triumf komárňanského Spartaka. V dramatickom finálovom zápase porazili favorizovaný Prešov. 

Volejbalisti tímu Spartak VKP Komárno získali v nedeľu večer prvý výrazný klubový úspech. Na turnaji final four Slovenského pohára postúpili cez Prievidzu do finále a tam porazili súčasného lídra volejbalovej extraligy VK MIRAD PU Prešov. Slovenský pohár je prvou trofejou v histórii klubu, ktorý k slovenskej elite patrí ešte len dva roky.

„Užili sme si krásny volejbalový víkend, 10 setov v dvoch zápasoch. Myslím, že tento zápas a celý turnaj ukázal, že hociktorý z týchto štyroch tímov mohol vyhrať pohár,“ povedal po finálovom zápase tréner Spartaku VKP Komárno Daniel Oravec. Oba tímy mali od začiatku zápasu vysokú úspešnosť smečov, bloky začali úradovať až s pribúdajúcim časom. Komárno malo problémy na podaní. Až ku koncu zápasu ich súper predbehol v počte chybných podaní. Jediné eso zaznamenal Andrej Patúc, aj to so šťastím o pásku. Prešovčania naproti tomu zaznamenali šesť es.

Komárňanov ťahala už tradične dvojica Andrej Patúc – Miloš Horník. Druhý menovaný bol vyhlásený za najlepšieho hráča z kádra Spartaka. Za hostí to bol najviac bodujúci Marcel Lux.

Finále patrilo k tomu najlepšiemu, čo tento rok volejbalový fanúšik uvidí. Vzhľadom k postaveniu v extraligovej tabuľke boli miernym favoritom Prešovčania. Vo finálovom zápase však musel celok z východu Slovenska dvakrát doťahovať vedenie Komárna na sety. Napokon sa vyrovnaný zápas dostal do rozhodujúceho piateho setu.

V tajbrejku bolo ohlásených až sedemnásť mečbalov! V istom momente už Šarišania utekali oslavovať na hrisko, rozhodcovia však sporný bod rozhodli v prospech Komárna.  „Takto ukončiť zápas, keď zablokujeme loptu na zem a zapískajú nám po bloku na zem blok v sieti, toto som ešte nevidel na žiadnej úrovni. Ani na tejto, ani na medzinárodnej, ani na regionálnej…Viac k tomu nemám čo povedať,“ uviedol k diskutabilnej situácii tréner Prešova Ľuboslav Šalata. V zápase sa tak pokračovalo.

Spartakovci mali v ďalšom priebehu rozhodujúceho setu mierne navrch, svoj deviaty mečbal už premenili. „Bolo vidieť, že sa stretli dve vyrovnané družstvá a zaslúžene postúpili do finále, pretože tu predvádzali skvelú šou. Zápas zákonite musel vyústiť do tajbrejku, pretože bol veľmi vyrovnaný,“ hodnotil Ľ. Šalata.

Výsledok nielen dnešného zápasu predznamenáva dramatickú koncovku aj v extralige. Komárňania porazili lídra z Prešova už druhýkrát po sebe, čím vyslali jasný signál, že o majstrovi určite nie je rozhodnuté. Už v nedeľu 8. februára sa Spartakovci stretnú doma s volejbalistami Spišskej Novej Vsi.

Spartak VKP Komárno – VK MIRAD PU Prešov 3:2 (22, -20, 21, -22, 26)
Zápas trval: 135 minút, rozhodovali: Vaško a Hodoň, 550 divákov.