Mix 2019. 02. 19.

Vždy si ide za svojím – úspešná Bibi je inšpiráciou pre všetky generácie

Komárno je mesto, ktoré skrýva množstvo talentovaných ľudí všetkých vekových kategórií. V našej rubrike sa zameriame na úspešných študentov, ktorí hrdo reprezentujú naše mesto aj za jeho hranicami.

Bibi Grolmusová je študentka Gymnázia Ľudovíta Jaroslava Šuleka v Komárne. Vo svojich 19 rokoch je držiteľkou mnohých ocenení v športe a kultúre a my sme o nej v rozhovore zisťovali viac. Na ktoré z ocenení je najviac hrdá? Akoto, že je nám taká povedomá tvárou aj po mene?


Bibi, máš za sebou rok nabitý neuveriteľným množstvom výziev, ktoré si dokázala pokoriť. Krajská majsterka v behu na 1500m, strieborná medailistka na slovenskom kajakárskom maratóne, a ešte mnoho ďalších úspechov priniesol tvoj rok 2018. Na ktorý z tvojich úspechov z vlaňajška si najviac hrdá?

V prvom rade by som chcela podotknúť, že minuloročnú sezónu som vôbec neplánovala nijako vyhrotiť. Pokračovala som v tréningoch, ale už som venovala iným veciam. Minulý rok sa už viac venovala atletike, konkrétne behu, ktorý ma začal neskutočne baviť a kajak sa stal doplnkovým športom. Jarná sezóna mi vyšla perfektne, stala som sa majsterkou kraja na 1500m. Sama som bola neskutočne prekvapená, keďže tréningy boli trošku slabšie, tak som nečakala takýto výkon. Ale možno platí: Niekedy menej je viac. *smiech*

 

Počujem, že svoje úspechy máš ešte v živej pamäti. Podeľ sa s nami o svoj najemotívnejší zážitok z tvojich športových aktivít.

Za môj najúspešnejší rok považujem rok 2017, kedy so sa stala 2-násobnou majsterkou sveta v Quadrathlone a bola som vyhlásená aj ako športovec mesta Komárno.

Nikdy nezabudnem na tie preteky, nie len kvôli tomu, že som vyhrala  a dostala sa na MSR medzi najlepšie atlétky ale s týmto pretekom sa spája aj veľmi milá spomienka. Ráno pred pretekom som nebola vo svojej koži, bola som veľmi unavená z tréningov a odpísala som sa už pred pretekom. 5 minút pred pretekom som zbadala môjho otca vstúpiť na atletický štadión v Nitre, objavil sa tam z ničoho nič. V tom momente sa vo mne objavila toľko energie, že som doslova lietala. Rodičia sú mojou najväčšou oporou a vždy ma vo všetkom podporujú, v tom momente som si povedala, že chcem aby ma otec videl vyhrať! A vyhrala som s 50 m náskokom. Cez tie emócie čo vo mne vypukli som vôbec ani necítila únavu a pokojne by som bežala ešte raz.

Úspešnou športovkyňou si však nebola len v uplynulom roku. Spomenieš si na svoje prvé zlato?

Moje prvé zlato z mojich športových úspechov je z kajaku, konkrétne z K4 na 500m, do ktorej sme si pôvodne ani nechceli sadnúť. Dali sme do toho všetko a vyhrali sme! *smiech* Moje najcennejšie zlato je však z majstrovstiev sveta v Quadrathlone, ktoré som absolvovala v roku 2017 a získala som zlato v juniorskej kategórií v kategórií štafiet.

 

Si kajakárka, atlétka, úspešne reprezentuješ svoju školu aj mesto v rôznych súťažiach. Je nejaká disciplína, či už športová alebo vedomostná, ktorú by si rada vyskúšala, no doposiaľ si nedostala príležitosť?

Veľmi rada by som bola biatlonistka, kebyže som zase maličká a máme tu na to podmienky. Ten šport je nádherný, je to spojenie toho čo má rada a čo ma baví. Bohužiaľ bývame na nížine a v teplej oblasti, takže príprava nepripadala do úvahy…

 

Si jednou z mladých Komárňaniek, ktoré sme mohli registrovať aj na televíznych obrazovkách. Predstavila si sa nám ako ostrieľaná nákupná maniačka a vieme, že mamina sa doma nemusí vôbec báť, keď prenechá kuchyňu v tvojich rukách!

Moje prvé účinkovanie v televízií bolo keď som mala 15. Bolo to v Nákupných maniačkach. Kto ma pozná vie, že nakupovanie je moje hobby a mám rada módu. Chcela som to skúsiť a vyšlo to! Bola som tam s tatinom, ktorý mi robil poradcu. My sme už zohratá dvojka, skoro vždy spolu nakupujeme! *smiech* Nesmiem však zabudnúť, že jeden z dôvodov prečo som sa prihlásila bolo, že som chcela nový mobil. Otec povedal, že mi taký drahý nekúpi lebo vedel, že ja som vždy nešikovná a niečo by sa s ním stalo. Musela niečo vymyslieť, tak som spojila príjemné s užitočným. A zhodou náhod som vyhrala! Bola to skvelá skúsenosť, spoznala som skvelých ľudí, a asi som si našla aj moje budúce povolanie v tejto oblasti.

Ďalšou reláciou v ktorej sme boli je Moja mama varí lepšie ako tvoja. Otec sa dá nahovoriť na všetko, tak sme šli. Poviem ti, že sa to nezdá, ale sú to poriadne stresy a po natáčaní si nič nepamätáš. Ani z tejto relácie sme neodišli naprázdno. Podarilo sa nám vyhrať a remízovať. My sa už len smejeme, že keď prídeme do Jojky niečo nahrávať, nás tam už každý pozná. Tatino je totiž veľmi zhovorčivý, túto skvelú vlastnosť som zdedila po ňom. Okrem relácií ste ma mohli okrem iného zazrieť aj v Policajných prípadoch. Nikdy som nemala problém s kamerami a viem si predstaviť, že ma o pár rokov ma uvidíte ako reportérku na televíznej obrazovke.

 

V televízií svoju povahu a talent si však v tomto tradičnom médiu a už nejaký ten rok vedieš svoj vlastný blog na Instagrame, kde ťa sleduje viac než 2000 fanúšikov. Rozmýšľala si už o svojom návrate na obrazovky alebo ti tento formát vyhovuje viac?

Vytvorila som si blog asi pred rokom.. Bolo to veľmi spontánne rozhodnutie, keďže som začala viac variť a venovať sa zdravému životnému štýlu a spamovala som s tým na mojom súkromnom profile, tak mi viacero ľudí hovorilo, či si nechcem na to zvlášť vytvoriť blog. Nič ma to nestálo tak som to skúsila.. Pokus bol úspešný a followeri sa začali hrnúť. Po pol roku som sa rozhodla, že začnem pomáhať ľuďom čo sa týka stravy a pohybu. Keďže sama som schudla vyše 10 kg, chcela som sa o svoje zručnosti a skúsenosti aj s inými ľuďmi. Začala som vytvárať jedálničky na mieru. Už teraz ľudia vďaka nim dosahujú skvelé výsledky! Veľmi ma teší pomáhať ľuďom, pracovať s nimi a spoznávať ich. Sama sa pri tom vzdelávam a neustále si čítam o zdravom životnom štýle. Momentálne aj spolupracujem s viacerými firmami, ktoré mi posielajú výrobky na odskúšanie. Ja následne hodnotím kvalitu na mojom blogu. Ak máte nejaké otázky, potrebujete poradiť, pokojne napíšte na môj blog @bibifit8068 na Instagrame.

 

Si stále študentka, máš pred sebou skúšku dospelosti, novú športovú sezónu. Isto si si stanovila nejaké ciele spojené s týmito míľnikmi, ktoré sa neúprosne blížia!

Tento rok sa nezačal najlepšie. Mala som operáciu, čiže celý január som nemohla vôbec trénovať. Momentálne je mojím cieľom úspešne zmaturovať, pripraviť sa na prijmačky, a potom príde šport a tréningy. Nabehla som síce na celkom drastický tréningový režim, v ktorom mám 8-10 tréningov do týždňa, ale budem potrebovať ešte aspoň 2 mesiace, aby som bola spokojná s mojou formou. Nedávno som si spravila 1. stupeň trénerstva, tak začínam rozmýšľať nad nejakými tréningami pre najmenších. Milujem pracovať s deťmi! Určite by som chcela absolvovať niektoré preteky, ale vidím to na slabší rok čo sa športu týka. Na leto sa znova chystám animovať pravdepodobne na Kanárske ostrovy. Ja si nerada veci plánujem, keďže mi vždy do života prídu veci, ktoré nečakám, a plány sa musia zmeniť. Snažím sa žiť v prítomnosti a prijímať nové možnosti.

 

Ako aktívna športovkyňa máš určite svoje obľúbené trasy pre svoj beh. Komárno sa na to možno na prvý pohľad nezdá, ale aj tu si počas svojich letných tréningov narazila na zaujímavé miesta v prírode na ktoré sa rada vraciaš. (Sú v Komárne trasy, na ktoré sa rada vraciaš? Máš obľúbenú lokalitu v Komárne, či už v prírode alebo v meste?)

Nedávno sme sa presťahovali do Malej Iže, čo je perfektná lokalita na beh. Mám možnosť behať až 4 rôznymi trasami, čiže tréning nie je nikdy monotónny. Prvá trasa je smerom na Ižu po hrádzi, sem chodievam väčšinou keď chcem vypnúť mozog a len bežať a užívať si to.

Druhá trasa je smerom na Kavu, tam je členitejší terén tak ak si nechcem dať len rovinku ale zvýšiť tepy tak sa vyberiem touto trasou. Ak mám náladu len rozplývať a užívať si krásu nášho mesta, bežím po nábreží Dunaja, kde je krásne vidieť západ Slnka. Posledná trasa je smerom do kajakárne pri pobreží Váhu, to je trasa, na ktorej väčšinou behávam úseky. Komárno má vážne veľa možností, kam vybehnúť. Stačí byť len správne motivovaný a ísť!

Bibi vás ako dvojnásobná víťazka medzinárodného behu Komárno-Komárom vyzýva, aby si sa doňho zapojil počas tohoročných Komárňanských dní aj ty! Inšpirovala ťa natoľko, aby si výzvu prijal?

 

Zdroje: Osobný archív Bibi Grolmusovej