Šport 2010. 09. 10.

MBK Rieker vs FALCO-SZOVA KC Szombathely + video

Zašli sme do Dunajskej Stredy na prípravný zápas komárňanského extraligového tímu, kde v úlohe domáceho mužstva privítali účastníka najvyššej maďarskej súťaže zo Szombathely.

V predchádzajúcom zápase (v piatok 3.9.2010) naši basketbalisti prehrali pomerom 94:78 (18:17, 26:16, 24:23, 26:22), pričom sa výkonom na ihrisku chváliť veľmi nemohli. Fanúšikovia boli zvedaví, ako zvládnu tento „reparát“ a maličká nová dunajskostredská športová hala sa takmer zaplnila do posledného miesta.

Prekvapení sme ostali, keď si od nás usporiadateľ z Komárna pýtal vstupné, čo v prípravných zápasoch nebýva zvykom. Na príchod tých najvernejších fanúšikov teda „Obuvníci“ pripravení boli, no na basketbalový zápas nie. Začiatok stretnutia musel byť posunutý z dôvodu absencie basketbalových lôpt.

No poďme k zápasu. Začalo sa v svižnom tempe, hráči hrali s veľkým nasadením, no nášmu tímu akosi viazla súhra. Viac krát sa počas zápasu okrem hráča s loptou nehýbal nikto a tak sme sa sami dostávali do krkolomných situácií. Nepresností na oboch stranách bolo primerane predsezónnemu stavu, no o kúsok viac na strane domácich.

Z prvej polovice zápasu si mnohí budú pamätať neobvykle veľkú porciu času pre komárňanského odchovanca Uňatinského. Tomu očividne chýbala zápasová prax pri zakončení, no svojou skvelou hrou v obrane pomáhal držať na uzde súperovho playmakera Laciho Kálmana, ktorý to „rozbalil“ až v druhej polovici stretnutia. Uňatinský si svojou bojovnou hrou s niekoľkými ziskami si vyslúžil nejeden potlesk. Začínajúci kouč Suja svižne a účelne rotoval hrajúcu päťku, v zápase si zahrali všetci hráči (Vladimír Klár pre zranenie sledoval zápas len z civilu).

Komárňanskí basketbalisti držali veľmi tesné vedenie prakticky počas celej prvej polovice, nepodarilo sa im odtrhnúť na viac ako dva útoky a po polčase (41:40) sa čakal väčší nápor zo strany súpera. Tomu zahrali dobre legionári Charles Gosa a Mikalai Aliakseyeu. Najväčším problémom „domácich“ bola mimoriadne zlá úspešnosť trestných hodov- spaľoval ich hlavne Burrows. Naopak súper trestal fauly takmer stopercentne.

Po zmene strán zlepšil súper obranu, no takmer do konca tretej štvrtiny ostali vo vedení. Na začiatku 28. minúty sme dokonca viedli 61:54 po Jonesovej individuálnej akcií zakončenej presným „jump stopom“. Následne však prišla „temná chvíľka“ amerického rozohrávača, kedy v priebehu niekoľkých sekúnd stratil loptu, v boji o ňu fauloval (rozhodca posúdil faul ako úmyselný), inkasovali sme 2 body z trestných hodov, z následného útoku trojku a JJ zaknihoval do konca štvrtiny ešte jednu stratu. Za dve minúty takto hráči FALCa otočili stav zápasu na 62:66 a do konca zápasu si podobné miniatúrne vedenie strážili.

Drámu nepripustili ani po tom, ako sme hlavne vďaka JJovej snahe vyrovnali na 81:81 (úspešná trojka + skvelá finálna prihrávka pod kôš na Berkisa).

Zosumarizovať prípravný zápas nie je jednoduché, hlavne keď nemáme k dispozícií presné štatistiky, no MBK Rieker Komárno prehralo zápas v utorok zrejme na trestných hodoch. K tomu sa herne trápili Mišinský s Mikulcom, CJ Jackson tiež nevyzeral vo svojej koži (napriek tomu dosiahol slušné štatistiky) a čerešničkou na torte bol podpriemerný výkon rozhodcov.

Veríme, že sa všetky tieto aspekty zlepšia – hráčí i rozhodcovia na to majú čas do 25. septembra.

MBK Rieker Komárno – FALCO-SZOVA KC Szombathely 83-87 (20-17, 21-23, 21-26, 21-21)

Prípravné zápasy a výsledky MBK Rieker Komárno:

24.8. SMAFC Soproni (Maď.) – Komárno 77:97 (44:54)
Jackson 29, Jones 16, Burrows 15, Klár 14

26.8. Veszprémi Egyetem SC (Maď.) – Komárno 47:94 (27:43)
Burrows 26

3.9. FALCO-SZOVA KC Szombathely (Maď.) – Komárno 94:78 (44:33)
Jackson 16, Jones 14, Burrows 11

7.9. Komárno – FALCO-SZOVA KC Szombathely (hralo sa v D. Strede) 83:87 (41:40)
Jones 28, Burrows 20, Berkis 16

9.9. BK Nový Jičín (ČR) – Komárno 84:78 (40:46)
Jones 20 (9 asistencií, 7 získaných faulov, trestné hody 6/6), Burrows 18 (10 doskokov), Berkis 16 (z toho 4 trojky, 8 doskokov), Jackson 15 (10 doskokov)

10.9. BK Nový Jičín (ČR) – Komárno
16.9. – 18.9. turnaj v Székesfehérvári – účastníci: Komárno, Albacomp-UPC Székesfehérvár (Maď.), Nyíregyháza (Maď.), KK Kvarner Rijeka (Chor.)