Mix 2019. 03. 01.

7 komárňaských pamiatok, ktoré berieme za samozrejmosť

Sídla doktorov, mestských médií a ďalších. Sú to miesta neustále vyťažené, každodenne navštevované stovkami Komárňanov. Považujeme ich za bežnú súčasť našich životov, pritom sú to často budovy, ktoré dýchajú históriou. Mnoho pamiatok dodnes slúži ako sídlo mnohých dôležitých inštitúcií. 


Do pavilónu aj bez uniformy

Dôstojnícky pavilón slúži už dlhé roky ako sídlo mestskej televízie, niekoľkých zdravotníckych inštitúcií, nájdeme v ňom učebňu miestnej univerzity a ešte mnohé ďalšie. Svojím krásnym parkom upútal pozornosť nejedného fotografa, či turistu.

Pôvodná funkcia pavilónu bola ubytovať dôstojníkov a rodinu vtedajších cisárskych a kráľovských rodín. Komplex vybudovaný v druhej polovici 19. storočia nestratil na svojej veľkoleposti a je jedným z klenotov nášho mesta dodnes.

Palác, kde máš šľachtica?

Aj keď je poslanie Zichyho paláca v súdobom Komárne veľmi podobné tomu pôvodnému, slúžiť ako sídlo pre expozície, predstavenia, či prehliadky, v dobe svojej najväčšej slávy isto neposkytoval priestory kvetinárstvu, vinárni, alebo (donedávna) kníhkupectvu.

Palác v historickom centre mesta si zapamätajú domáci, ako aj turisti, podľa jeho ružovej fasády a tajomnému vzhľadu. Vedel si, že táto stavba v Komárne stojí už od 17. storočia?

Opustená poliklinika

Mnohí sme ešte začiatkom milénia mohli priestory bývalej polikliniky na Klapkovom námestí navštíviť, a väčšinou to nebolo z rozmaru. Dovtedy tam totiž sídlili niektorí komárňanskí doktori. Teraz je budova neslávne známa svojou ošarpanou fasádou a neistou budúcnosťou.

Od roku 1830 je (kedysi) nádherná budova neoddeliteľnou súčasťou mesta. Náklady na jej opravu sú privysoké a investori neistí. Myslíš, že sa niekedy dočkáme znovuzrodenia jej dlho zašlej slávy?

Veľká kaviareň

Historickú pamiatku, budovu bývalej kaviarne Grand, Komárňania za roky jej existencie navštívili s rôznymi zámermi. Kaviareň, sídlo námornej flotily, kasíno, knižnica, outletový obchod, a tak ďalej. Pompéznym exteriérom zdobená budova je naozaj multifunkčná, že?

Dom zo začiatku minulého storočia má rovnako nejasnú budúcnosť, ako spomínaná poliklinika. Predpokladané využitie? Možno hotel, či administratívna budova.

(Ne)Zabudnutá kaplnka

Okolie mestskej radnice je plné budov, ktoré dnes spĺňajú inú funkciu, než v minulosti. K predošlým trom prípadom pripájame ďalší, Kaplnku sv. Anny. Útočisko pre pobožných fungovalo ako prvý špitál a chudobinec. Vybudovaná v 18. storočí, niekoľkokrát reštaurovaná slúži veriacim dodnes.

Kaplnka ponúka bohoslužby dodnes, dokonca sa stala sídlom maďarského náboženského rádia Mária.

Tajomný palác

Dlhá Palatínova ulica je plná historických budov. Klinika Victoria medzi nimi bez pochýb vyniká. Históriou dýchajúci „palác“ sa v roku 2005 stal sídlom viacerých lekárov a špecialistov. Aj keď o budove nie je verejnosti sprístupnených veľa informácií, je jasné, že v Komárne ide o unikát.

Najzachovalejšia v meste

Budova židovskej synagógy na siedmom sídlisku patrí medzi jedinečné pamiatky v meste. Najneporušenejšia budova z histórie židov v meste, postavená koncom 19. storočia, dodnes plní svoju pôvodnú funkciu starobinca.

Komárno je plné ďalších podobných budov, ktoré našli svoje uplatnenie aj po časoch svojej najväčšej prosperity. Ktorú z pamiatok navštevuješ počas svojich bežných dní? Podeľ sa s nami o svoje názory v komentároch!