Babičkina kuchynka v škole
V týchto dňoch sa zavŕšila celková rekonštrukcia cvičnej kuchynky na Základnej škole Pohraničná v Komárne. Čo ich k tomu viedlo?
Určite to bolo viac faktorov. Škola v minulosti disponovala tzv. školskou kuchynkou, ale zmenami v štátnych vzdelávacích programoch sa hodiny pracovného vyučovania postupne vytrácali a kuchynka sa prestala využívať. V tomto roku prišlo rozhodnutie vedenia školy o využitie voľných priestorov a zrealizovať rekonštrukciu a obnovu cvičnej kuchynky pre žiakov. Financie sa získali aj zo zdrojov rodičovského združenia. Ďalším faktorom potreby obnovy bol aj rastúci záujem žiakov o výučbu varenia, ako aj množstvo nápadov učiteľov ako využiť kuchynku. V miestnosti sa vynovila podlaha, vymaľovali sa steny, rekonštruovali sa rozvody vody a elektriny. Zakúpila sa nová kuchynská linka, riady a ďalšia výbava. Vďaka šikovným rukám pani vychovávateliek sa obnovil pôvodný kuchynský nábytok. Do rekonštrukcie sa zapojili aj niektorí rodičia a starí rodičia. Kuchynka dostala príznačné pomenovanie „Babičkina kuchynka“ vďaka množstvu historických kuchynských nádob a pomôcok a zariadení, ktoré zdobia steny a police týchto priestorov. A nielen preto. Krstnými mami sa stali práve naše babičky, ktoré ochotne prišli do školy a spolu so svojimi vnúčencami pokrstili kuchynku šošovicou, ktorú nasypali do každého kúta, aby deťom priniesla šťastie, radosť a pocit lásky, keď sa budú krútiť okolo sporáka, miesiť cesto alebo variť puding.
A hneď ako prvé podujatie sa v cvičnej kuchynke uskutočnilo rovesnícke vyučovanie. Do školy zavítali študenti Strednej odbornej školy, ktorí sa učia za kuchárov, aby spolu so svojimi mladšími kamarátmi nakuchtili rôzne zdravé dobroty. Boli to rôznezeleninove nátierky, cukinové palacinky či tekvicové halušky. Mladší žiaci okamžite po nasadení kuchárskych čiapok a záster s úžasom sledovali prácu starších študentov, ktorí ich potom aktívne zapájali do miešania, natierania, ukladania, servírovania. Záverečnéochutnávky dokázali, že sa nachystali tie najsprávnejšie a najchutnejšie jedlá.
Ďalšou milou akciou bolo pečenie medovníkov podľa receptu starej mamy. Babičky pri krstení kuchynky totiž deťom sľúbili, že do školy prídu a budú s nimi pravidelne pripravovať jedlá podľa svojich receptov. A tak ako prvé si deti vyskúšali pečenie medovníkov. Ich vôňa sa šírila celou školou. Miesenie, vaľkanie, vykrajovanie, zdobenie išlo deťom veľmi šikovne. Na prípravu rôznych jedál sa do cvičnej kuchynky prihlásili aj ďalší žiaci a rodičia, ktorí plánujú skúšať a pripravovať nezvyčajné exotické chute z Japonska, Maďarska a iných krajín.
Zaželajme žiakom školy veľa chutných receptov, množstvo šikovných rúk a kopu nápadov pri držaní varešky v školskej babičkinej kuchynke.
Text: Mária Hamranová
Foto: Jana Aradská