Mesto 2013. 02. 15.

Lásku máme v krvi, darujme ju!

Slovenský Červený kríž opäť pripravil celoslovenskú kampaň Valentínska kvapka krvi. Začína presne na Valentína a potrvá do prvého jarného dňa – 21. marca. Heslom tohtoročnej kampane je Lásku máme v krvi. Dokáž to aj ty! 

Celoslovenská kampaň je zameraná na oslovovanie darcov krvi hlavne z radov mladých ľudí ale aj rodinných príslušníkov. Jej cieľom je šíriť myšlienku darcovstva krvi, najmä výchovou k darcovstvu krvi. Táto náborová kampaň je druhou najväčšou kampaňou, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž (SČK) v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR (NTS SR) a hematologicko-transfúziologickými oddeleniami nemocníc (HTO). Má celoslovenskú pôsobnosť a aj tento rok sa do nej výrazne zapoja študenti stredných a vysokých škôl ako aj zamestnanci mnohých firiem a organizácií a ďalšia verejnosť.

Do 18-teho ročníka tejto nezištnej udalosti sa zapojí aj oddelenie hematológie a transfuziológie (OHTK) komárňanskej nemocnice rovnako aktívne ako v predošlých rokoch. Každý darca môže prispieť tou svojou „kvapkou krvi“ každý piatok od 7.00 do 11.00 hod. priamo hematologickom oddelení nemocnice, alebo sa môže zúčastniť mobilného odberu v okolitých obciach .

Prečo darovať krv?
Zachránite ľudský život! Aj keď nie ste lekár či záchranár, vo veľkej miere môžete prispieť k záchrane života, pretože aj ten najlepší lekár je bez dostatočných krvných zásob úplne bezmocný.
– Je to prekrásny pocit! Hneď po darovaní sa budete cítiť ako veselý a znovuzrodený človek. Budete šťastní, že ste možno práve niekomu zachránili život a svieži, pretože ste si práve trochu „prečistili“ krv.
– Je to bezpečné! Všetky odbery prebiehajú v absolútne sterilnom prostredí, takže sa nemusíte obávať žiadnych nákaz či infekcií.
– Je to bezbolestné! Jediné čo pocítite je jemný vpich, ktorý „bolí“ rovnako ako vpich pri bežnom odbere krvi. Miesto po vpichnutí injekcie vás nebude páliť, štípať ani nijak inak dráždiť.
– Je to rýchle! Celý proces darovania, počas ktorého vyplníte stručný dotazník, prejdete lekárskym vyšetrením a darujete krv, vám nezaberie viac ako dve hodinky. Pre niekoho však tieto dve hodiny môžu znamenať rozdiel medzi životom a smrťou.

Krv môže darovať každá zdravá osoba staršia ako 18 rokov.

V prípade akýchkoľvek otázok nás smelo kontaktujte na tel. čísle 035/ 7909 360 a 035/ 7909 361 alebo si prečítajte informácie stránke hematologického oddelenia .

vkk_2013_plagat_kn

krv

Vyjadrite svoj názor