Blog 2012. 07. 21.

NÁZOR: Vyhlásme vojnu poľskému dovozu!

V rubrike NÁZOR sa každý víkend vyjadrujeme k vybraným celospoločenským témam.

Zdravie ohrozujúce potravinárske výrobky z Poľska sa na nás sypú a my ich napriek všetkému kupujeme. Zatiaľ čo doteraz boli Poliaci terčom rôznych vtipov, dnes už s nimi a najmä ich exportom nie je sranda. Po neuveriteľnej potravinovej blamáži s poľskou zmrzlinou, posypovou soľou, či dlhozrnnou ryžou, prichádza ďalšia rana od severných susedov – salmonela v kuracom mäse, alebo dokonca čaji.

Kuracie mäso ponúkala sieť Hypernova pod názvom Kuracie prsia šťavnaté, čaj značky Grande Rooibos už sťahuje podľa informácií denníka SME z predaja sieť hypermarketov Kaufland, keďže v Čechách sa pri testoch salmonela objavila. U nás ide o preventívny krok.

Pochybná poľská hydina
Poľské kurence sú všeobecne pochybnejšie ako tie chované a spracované u nás. Poliaci si totiž pri prístupových rokovaniach „vydupali“, že môžu chladiť hydinové mäso vodou. To sa nikde inde v EÚ nesmie, norma je mäso chladené vzduchom. Chladenie vo vode je pritom nielen zdraviu nebezpečné, keďže stačí jedno „nakazené“ kura a celá dávka z chladiacej kade je zdraviu škodlivá.

Šťavnaté kuracie prsia sú šťavnaté, lebo ich Poliaci chladia vo vode, ktorú nasávajú. Ako jediní to majú povolené od EÚ.

„Je to najmä ekonomická otázka, pretože poľská hydina môže byť lacnejšia nielen z dôvodu nižších nákladov na chladenie, ale tiež z dôvodu, že máčaním hydiny vo vode spotrebiteľovi predávate s mäsom aj do mäsa vsiaknutú vodu,“ povedal v rozhovore pre aktuality.sk námestník riaditeľa Výskumného ústavu potravinárskeho Prof. Ing. Peter Šimko DrSc. Je teda jasné, že kuracie prsia sú šťavnaté.

Problémy s poľskou hydinou boli aj v novembri 2010.

Takmer polovica
Pracovníci Štátnej veterinárnej a potravinovej správy a polície vykonali na prelome júna a júla špeciálne kontroly vozidiel prevážajúcich potraviny. Salmonela poslala na „PN“ pred mesiacom aj 28 komárňanských žiakov. Zistilo sa, že pôvodcom boli prebaľované vajíčka, ktorých sa na trh dostal zrejme až milión! A aj toto bol podľa ministra vnútra Róberta Kalňáka jeden z dôvodov, prečo bola špeciálna kontrola vykonaná.

„Zo 195 kontrolovaných dodávok z Poľska malo 44,62 % nezrovnalosti, teda takmer polovica,“ uviedol včera na tlačovej besede minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek. Dodal, že okrem dovozov z Poľska bolo prekontrolovaných aj 178 zásielok zo Slovenska, 52 zásielok z Maďarska, 24 zásielok z Českej republiky a 6 zásielok z Rakúska. Ojedinelý nebol ani prenos plesnivých, červivých, alebo inak nekonzumovateľných potravín, či dokonca prevoz potravín bez vhodného chladenia.

NÁZOR: Vyhlásme vojnu poľskému dovozu!

V rubrike NÁZOR sa každý víkend vyjadrujeme k vybraným celospoločenským témam.

Dnes budem stručný. Veľa hovorí skúsenosť z kontroly severných hraníc. „Skúsenosti z prepravy ukázali, že dodávatelia a prepravcovia používajú všetky možné metódy na to, len aby svoj tovar dostali ku konečnému spotrebiteľovi. Mali sme prípady, keď sme zachytili nekvalitnú dodávku potravín z Poľska. Policajná hliadka prepravcu odprevadila až na poľské hranice, on sa však vrátil iným hraničným priechodom. Tam ho hliadka znovu zastavila a opäť ho vyprevadila do Poľska. Ďalšia hliadka ho následne zastavila tretíkrát na treťom hraničnom priechode,“ povedal minister Jahnátek.

Na svojej tlačovej besede priznali ministri, že naša legislatíva je benevolentná a plánujú ju meniť, sprísniť kontroly a takto bojovať proti nekalým dovozom napríklad okamžitým zničením bez náhrady. Odporúčam si tlačovku pozrieť TU a následne prestať kupovať poľské kurence, ovocie, zeleninu, krowky a dokonca prestať tancovať polku.

V úvode sme vyrátavali poľské potravinárske kauzy, no tých je podstatne viac. Stačí si zadať do Googlu pojem „poľské potraviny„. Výsledky vyhľadávania sú vopred rovnako zrejmé, ako keby sme hľadali pojem „český turista“.

Mám podozrenie, skadiaľ boli vajcia, ktoré nakazili komárňanské deti salmonelou…

Tomáš Kottra