Mix 2020. 05. 05.

Od stredy nastane ďalšie uvoľňovanie opatrení. Dostupné budú už aj služby

Na základe priaznivej situácie ohľadom koronavírusu sa od stredy 6. mája 2020 bude môcť Slovensko voľnejšie dýchať. Vláda s krízovým štábom totiž povolila spustenie naraz druhej a tretej fázy uvoľnenia opatrení.  

Celkovo môžeme hovoriť o viacerých uvoľneniach. Podľa stanovených podmienok môžu od stredy otvoriť kaderníctva, holičstvá, pedikúry, manikúry, kozmetické salóny a soláriá. Ubytovanie bude možné len krátkodobo, t.j. do 10 dní, s WC a kúpeľňou, s donáškou jedla na izbu alebo s možnosťou stravovania na terase, avšak bez spoločného stravovania a iných služieb, po odchode hosťa musí izba zostať 24 hodín voľná.

Dostupné majú byť aj vonkajšie turistické atrakcie a taxi služby, pričom musia mať fóliou oddelený priestor za vodičom a klimatizáciu iba v prednej časti vozidla. Svadobné obrady bude možné vykonávať iba za určitých podmienok a bohoslužby budú povolené s dodržaním prísnych podmienok – sedenie v každej druhej lavici a dodržanie odstupov 2 m, sväté prijímanie len do rúk, nie do úst a pravidelné vetranie. Odporúčané je tiež zaviesť aspoň v nedeľu 1 samostatnú omšu vyhradenú pre seniorov.

Ďalej vláda hovorí o otvorení obchodov a služieb, pričom je potrebná povinná dezinfekcia rúk, 25 metrov štvorcových na zákazníka a 2-metrové rozostupy. V prípade verejného stravovania môžeme zatiaľ hovoriť o stravovaní na terasách. Okraje stolov majú byť dva metre od seba, musí byť zabezpečená dezinfekcia dotykových plôch po každom zákazníkovi a pri stole môžu sedieť maximálne dvaja ľudia alebo rodina s deťmi. Na toaletách je potrebné zabezpečiť dezinfekciu dotykových plôch každú hodinu, dezinfekciu na ruky a jednorazové utierky. Sušiče na ruky sa nesmú používať.

Pri rehabilitačných službách budú možné len suché procedúry a múzeá, galérie a knižnice budú otvorené podľa stanovených podmienok.

Zdroj: korona.gov.sk