Región 2020. 04. 29.

Pendleri sa po novom nemusia preukázať negatívnym testom

Pendleri v okruhu 30 kilometrov nebudú potrebovať negatívny test na Covid-19. Podmienky uvoľnili aj opatrovateľkám v zahraničí. Ústredný krízový štáb o tom rozhodol na utorkovom zasadnutí.

O umiernených opatreniach informovali premiér Igor Matovič s hlavným hygienikom Jánom Mikasom v utorok, kedy ohlásili, že sa ruší pôvodné nariadenie povinného testovania tzv. pendlerov na Covid-19. Na jemnejšie opatrenia pristúpili z dôvodu priaznivej situácie aj v okolitých krajinách.

Podmienky sa uvoľňujú aj pre opatrovateľky z Rakúska, na ktoré sa povinná karanténa od 1. mája nebude vzťahovať. Podmienkou pre vstup do štátu je avšak negatívny test na koronavírus, ktorý nemôže byť starší ako štyri dni. Výnimky sa týkajú zdravotníkov a opatrovateliek len z určitých regiónov Česka a Rakúska ako napríklad v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom, Olomouckom kraji, v spolkových krajinách Viedeň, Dolné Rakúsko a Burgenlandsko.

Krízový štáb bude v stredu (teda dnes) rokovať aj o výnimkách pre slovenských študentov, ktorí by v zahraničí mali absolvovať záverečné alebo prijímacie skúšky. Výnimky by sa mohli týkať aj rodiča sprevádzajúceho študenta a aj osoby žijúce v jednej domácnosti s pendlerom.

Zdroj: dennikn.sk