Mesto 2014. 11. 28.

Pôrodnicu v Komárne si vyberá stále viac mamičiek

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie komárňanskej nemocnice si vyberá pre príchod svojho potomka stále viac mamičiek. Redakcia AhojKomárno sa preto rozhodla zistiť, čo na tomto oddelení robia inak.

Najlepšia pôrodnica v kraji

Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku (Health Policy Institute), ktorý sa zaoberá politikou a ekonómiou v slovenskom zdravotníctve, už niekoľko rokov vyhodnocuje spokojnosť mamičiek v projekte Sprievodca pôrodnicami. Pôrodnica Všeobecnej nemocnice Komárno, bola v tomto projekte ohodnotená ako najlepšia pôrodnica v Nitrianskom kraji a podľa mamičiek ako siedma najlepšia v rámci Slovenska.

Baby Friendly Hospital

Komárňanské oddelenie však hľadí ďalej do budúcnosti a uchádza sa o titul Baby Friendly Hospital (Nemocnica priateľská k deťom). Je to ďalší znak toho, že potreby mamičiek a ich detí patria medzi priority pôrodnice. Nemocnice priateľské k deťom sú globálnym programom UNICEF, ktorého cieľom je podporovať zdravý vývin detí aj matiek. UNICEF v rámci tohto programu šíri aj osvetu o význame dojčenia a podporuje transformáciu pôrodníckych nemocníc so zastaranými postupmi starostlivosti o matky a novorodencov na moderné nemocnice priateľské k deťom a matkám. UNICEF tvrdí, že materské mlieko predstavuje absolútny základ, ktorý dieťa po narodení potrebuje. Dojčenie je kľúčový faktor adaptácie novorodencov nielen z hľadiska výživy, ale aj podpory vývoja vzťahovej väzby medzi matkou a dieťaťom po pôrode.

Online laktačná poradňa

V rámci podpory dojčenia nemocnica v Komárne zriadila online laktačnú poradňu, vďaka, ktorej môžu poradiť aj mamičkám, ktoré už nemocnicu opustili. Internetová poradňa je k dispozícii v slovenskom aj maďarskom jazyku. Pre dieťa je dojčenie veľmi dôležité, upevňuje citovú väzbu, zabezpečuje zdravý vývoj dieťaťa a chráni aj zdravie matky. Pri nesprávnej technike dojčenia a starostlivosti o prsníky však môžu vzniknúť komplikácie, kvôli ktorým neskúsené mamičky často predčasne ukončia dojčenie. V mnohých prípadoch sa však tomu dá predísť.

Nadštandardné služby

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Komárne v roku 2001 ako prvé v Nitrianskom kraji povolilo prítomnosť otca pri pôrode. Oteckovia sú tak nielen pri príchode ich potomka, ale aj oporou pre svoje partnerky počas pôrodu. Partneri môžu zostať so svojimi rodinami aj po pôrode, a to v nadštandardných izbách šestonedelia. Dnes si môže budúca mamička okrem prítomnosti blízkej osoby pri pôrode vybrať z rady služieb, vďaka ktorým bude príchod jej potomka krajší a jednoduchší. Okrem toho, pôrodnícka časť ponúka prípravu pre tehotné, prehliadku oddelenia a poučenie pred pôrodom.

Pôrod je pre všetky ženy silným emocionálnym zážitkom a mnohé ho majú spojený s nepríjemným pocitom. V Komárne však robia všetko pre to, aby sa budúce mamičky mohli sústrediť na radosť z príchodu svojho potomka.

AGEL-logo