Slováci budú motivovanejší triediť odpad. Poslanci podporili protiskládkový balíček zákonov
Parlament v prvom čítaní podporil zmeny v poplatkoch za skládkovanie, ako i novelu zákona o odpadoch. Tzv. protiskládkový balíček pochádza z dielne envirorezortu.
Plánované zmeny, ktoré prinesie nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov, sa týkajú vymedzenia poplatkovej povinnosti, stanovenia výpočtu poplatkov za uloženie odpadov na skládku odpadov a na odkalisko, ako aj ustanovenia Environmentálneho fondu ako subjektu, ktorému prevádzkovatelia skládok odpadov a prevádzkovatelia odkalísk budú odvádzať príjmy z poplatkov. Novou právnou úpravou sa zároveň nastavuje mechanizmus prerozdelenia týchto príjmov z poplatkov za uloženie odpadov na skládku odpadov alebo na odkalisko.
Účelom návrhu zákona je znevýhodnenie skládkovania odpadov, ktoré je posledné v hierarchii odpadového hospodárstva, vytvorenie motivačného faktora pre triedený zber komunálnych odpadov a zvýšenie recyklácie komunálnych odpadov. Zákon podporilo 80 zo 131 prítomných poslancov.
„Slovensko je v súčasnosti skládkovou veľmocou. Na rezorte však veríme, že to nie je nemenný stav a je čas to zmeniť. Cieľom zákona preto nie je vyberať od obcí čo najviac peňazí, ale zvýšiť podiel recyklácie,“ uviedol minister životného prostredia László Sólymos.
88 zo 138 prítomných poslancov zároveň schválilo i viaceré novinky, ktoré prinesie novela zákona o odpadoch. Okrem znižovania administratívnej záťaže zavádza ciele zberu pre triedený zber zložiek komunálnych odpadov – odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov v slovenských obciach a mestách. Cieľom je zvýšiť triedený zber komunálnych odpadov z obalov a komunálnych odpadov z neobalových výrobkov a znížiť množstva odpadov ukladaných na skládky odpadov.
Prísnejšie pravidlá dostane prevádzkovanie i uzatváranie skládok odpadov, či zjednocuje postup štátnej správy vo veci riešenia zodpovednosti za nezákonne umiestnenie odpadu. Prevádzkovateľ skládky odpadov bude musieť finančné prostriedky, ktoré budú tvoriť účelovú finančnú rezervu, odvádzať na osobitný účet v Štátnej pokladnici. Zároveň bude môcť tieto finančné prostriedky z účelovej finančnej rezervy čerpať len na základe písomného súhlasu resp. potvrdenia MŽP SR.
Návrh zabezpečuje, aby pri tých skládkach odpadov, ktorých časti po 30. júni 2001 nespĺňali požiadavky v zmysle platných predpisov a nevykonali nápravné opatrenia podľa plánov úprav tak, aby aj pôvodné staré časti skládok odpadov spĺňali všetky technické požiadavky, nedochádzalo k ich rozširovaniu o nové časti a ani sa nezvyšovala ich kapacita.
Zmeny sa dotknú aj malých kompostární, keďže sa ruší povinnosť mať schválený prevádzkový poriadok zariadenia na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu zo zelene, ak jeho ročná kapacita neprevyšuje 100 ton. Tým sa zníži administratívna záťaž.
V neposlednom rade sa zavádza postup pri podozrení na nelegálnu cezhraničnú prepravu použitých batérií a akumulátorov a ruší sa autorizácia a aj súhlas na prípravu na opätovné použitie pre použité batérie a akumulátory.
(Odbor komunikácie MŽP SR)