Mesto 2020. 11. 16.

Testovanie na hraničnom priechode v Komárne nebude

Od pondelka 16. novembra sa ustanovili nové nariadenia pri vstupe do a z susedných krajín. Od pondelka je tak možné z Poľska, Česka, Rakúska a Maďarska vstúpiť na územie SR s negatívnym PCR testom, nie starším ako 72 hodín. Pendleri sa podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR na hraniciach nemusia preukazovať žiadnym testom. 

Po príchode z takzvaných červených krajín je možný aj vstup bez absolvovaného testu. Podmienkou je vyplnený e-formulár a nástup do karantény. „Režim výnimiek platný na hraniciach s Českou republikou sa za rovnakých podmienok bude uplatňovať aj na hraniciach s Poľskom, Maďarskom a Rakúskom – napríklad študenti, tréningy športových klubov, poľnohospodári, umelecká činnosť a podobne,“ povedala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Pracovníci naďalej môžu prekračovať hranice bez zmeny a ruší sa aj limit 30- kilometrovej vzdialenosti od hraničného priechodu. Tlačivo na Potvrdenie pre cezhraničných pracovníkov o výkone zamestnania nájdete tu (str. 14) https://tinyurl.com/y2mpd5rq

Štátny tajomník Martin Klus informoval primátora mesta Komárno Bélu Keszegha o tom, že dobrou správou je, že obmedzenia sa budú týždenne prehodnocovať, ale už podľa európskych pravidiel (ECDC). Maďarsko sa môže dostať do žltej zóny v tom prípade, ak prípady pozitívne testovaných klesnú pod 150 na 100-tisíc obyvateľov. Vtedy sa budú obmedzenia uvoľňovať. Takisto uvažujú o 12-hodinovom pobyte v cudzine aj na iných hraničných priechodoch, ale o tom sa bude rozhodovať neskôr.

Zdroj: teraz.sk, Mesto Komárno