Mesto 2013. 03. 01.

Zasnežené cesty robili problémy, situáciu ale mesto zvládlo

Predstavitelia mesta sú presvedčení o tom, že vzhľadom k premenlivému počasiu a vysokej snehovej aktivite bola zjazdnosť ciest dostatočná.

 

FOTO: Ilustračné, Tomáš Kottra
Po cestách jazdilo dohromady päť vozidiel zmluvného partnera a mesta. FOTO: Ilustračné, Tomáš Kottra

Zima tento rok svojou snehovou aktivitou niektorých nadchla, iných trápila. Aj v Komárne, ktoré patrí medzi mestá s nižšou úrovňou snehových zrážok,  sa tento rok počasie vybláznilo. Starosti narobilo najmä vodičom, cestárom a obyvateľom i firmám zodpovedným za udržiavanie chodníkov.

„Táto zima je mimoriadne štedrá na zrážky,“ povedal pre mestskú televíziu Alexander Patus, vedúci komunálneho odboru mestského úradu. Ako príklad uviedol, že v januári nasnežilo asi 50 cm snehu len v priebehu troch dní. Dodal, že sa mestu napokon podarilo cesty udržať v počasiu primeranom zjazdnom stave.

V Komárne na údržbe ciest pracuje zmluvný partner. 105 kilometrový úsek ciest v správe mesta obhospodarujú podľa Patusa štyri techniky dodávateľa a jedno vozidlo patriace mestu. Na základe rozhodnutia štábu je potom možné povolať do ulíc ďalšiu techniku.

„Od zmluvného partnera sa objednáva pohotovostná služba, ak je to opodstatnené a vyplýva to z analýzy počasia,“ vysvetľuje Patus. Situáciu vyhodnocujú na mestskom úrade, aby sa pohotovosť neobjednávala zbytočne, keďže za ňu mesto platí. „Povinnosťou dodávateľa je, aby sa do dvoch hodín od nahlásenia požiadavky dostavili a začali vykonávať zimnú údržbum,“ dodal.

Predstavitelia mesta sú presvedčení o tom, že zimu zvládli a ľudia nemali väčšie problémy s dopravou ani počas najhustejšieho sneženia. Za zimnú údržbu zaplatilo mesto v úvode roka 2013 dvojnásobok sumy, ako tomu bolo minulý rok.

ahojkn, mstvkn, sme.sk

Vyjadrite svoj názor