Šport 2015. 05. 07.

Florbal očami laika…

Približne pred tromi rokmi som na školskej chodbe odstavila „lietajúce“ deti s „palicami“ v ruke, ktoré naháňali zvláštne deravú loptičku. Dnes som už o niečo múdrejšia učiteľka, ktorej kompetentní žiaci vysvetlili, že tá „palica“ je florbalka a loptička sa taká deravá už kupuje, lebo i keď sa florbalky podobajú na hokejky, v hale by sa florbal nedal hrať s pukom.

V blízkej minulosti som sa dostala do organizačného tímu dvoch veľkolepých športových udalostí, ktorými sa začala písať história florbalu v našom meste. O tej prvej akcii sa už čo-to popísalo, boli to Majstrovstvá Slovenska vo florbale mladších žiakov, ktoré organizovala ZŠ Rozmarínová v spolupráci s mestom Komárno. Toho času sme mali mantinely požičané až z Nitry. O tej druhej vám napíšem pár riadkov teraz. Vôbec však nechcem povedať, že florbal tu predtým nebol, lenže fungoval s ťažkosťami. Prečo? Medzi inými, kvôli vybaveniu. Viete si predstaviť profesionálny hokej na neohraničenej ľadovej ploche? Asi ťažko. Podobne to bolo aj s florbalom. Hovorím však v minulom čase, keďže ZŠ Rozmarínová s finančnou podporou mesta Komárno, Nitrianskeho samosprávneho kraja a ďalšími sponzormi zakúpila nové mantinely v hodnote 4080 EUR.

Počas dvoch dní, ktoré sme si nazvali „Rozmarínka florbal maratón“ sa 23. a 24. 3. mantinely pokrstili a patrične zabehali. Prišli si zahrať škôlkari i žiaci z ostatných základných škôl, rodičia aj učitelia. Myslím si, že krstná mama Erika Nagyová (naša bývalá žiačka a v súčasnosti reprezentantka Slovenska vo florbale za DFA Nitra) bola spokojná. Vraj sa vždy rada vracia na miesto svojich florbalových začiatkov. Možno práve preto prijala pozvanie aj na druhú veľkolepú florbalovú udalosť. V rámci Komárňanských dní ZŠ Rozmarínová zorganizovala 1. ročník RozmarinCup-u, medzinárodnej súťaže vo florbale, určenej pre všetky vekové kategórie. Pozvanie prijalo 5 škôl či klubov, 2 tímy stredoškolákov a jeden tím „voľnočasových“ florbalistov. Hrali žiaci i žiačky, muži i ženy. I keď sa len rozbiehame, akcia mala obrovský úspech, a to aj vďaka verným nadšencom florbalu v hľadisku. Prvé miesto si za žiakov odniesla základná škola zo Stupavy, za žiačky naša Rozmarínka a za dospelých bývalí žiaci našej školy. Je dobré vidieť zanietenú mládež, ktorá niekoľkokrát do týždňa trénuje, aby bola v tom, čo má tak rada, čo najlepšia. Práve preto naša Rozmarínka v súčasnosti zakladá športový klub Florbalo Komárno, aby tento obľúbený šport takýmto spôsobom spájal mládež v Komárne. Veľkou pomocou sú aj nové mantinely, ktoré bude ZŠ Rozmarínová zapožičiavať záujemcom. O podmienkach sa viete dohodnúť priamo v škole, prostredníctvom e-mail skola@rozmarinkakn.sk alebo cez mobil 0915 799 373.

Dnes už viem aj ja, že florbal je obľúbený kolektívny halový šport, pre ktorý sa dá veľmi ľahko nadchnúť. Som vernou diváčkou všetkých zápasov, preto verím, že nové mantinely dopomôžu k rozvoju tohto športu v našom meste.

-Mgr. Lívia Markovicsová-