Študenti Gymnázia Hansa Selyeho v Anglicku
4. júna 2016 nastal dlhoočakávaný okamih pre 23 žiakov Gymnázia Hansa Selyeho s VJM v Komárne spolu s 2 učiteľmi anglického jazyka – Alenou Hevesi Petruf a americkým lektorom Josephom Davisom Thompsonom. Zúčastnili sme sa 8-denného študijno-poznávacieho pobytu v anglickom Hastings, organizovanom českou cestovnou kanceláriou Student Agency.
Po takmer celý školský rok trvajúcom plánovaní a prípravách sme 4. júna o 11:00 vyrazili na dobrodružnú cestu do Spojeného kráľovstva. V čase migrantskej krízy a teroristických útokov to skutočne nebolo jednoduché, ale nakoniec sa nám to vďaka cestovnej kancelárie podarilo. Cestovná kancelária nám totiž vyšla v ústrety a pobyt nám zabezpečila, keď druhá škola, ktorá s nami mala cestovať, krátko pred odchodom svoju účasť na pobyte zrušila.
Cesta autobusom cez Českú republiku, Nemecko, Belgicko, Francúzsko až do anglického Doveru trvajúca 22 hodín, prebehla absolutne bez problémov. Naši žiaci vo veku od 12 do 17 rokov ju zvládli veľmi hrdinsky.
Na Britské ostrovy sme sa dostali trajektom z Calais do Doveru, čo deti prijali s nadšením, kedže poniektorí sa prvýkrát plavili po mori. A pohľad na ranným slnkom zaliate biele doverské útesy, vychádzajúce z jemnej hmly, bol skutočne nádherný. Ako sme sa približovali k Doveru, stále zreteľnejšie sme mohli vidieť Dover Castle (Doverský hrad) našu prvú destináciu. Dover Castle sa považuje za najväčší anglický hrad a je anglickým kultúrnym dedičstvom. Mali sme možnosť dve hodiny stráviť na hrade, poprezerať si ho, prejsť sa po ňom.
Poobede sme vyrazili do prímorského mesta Hastings, kde sme boli ubytovaní v rodinách. Najprv sme však navštívili Smugglers´Caves (Pašerácke jaskyne), ktoré slúžia ako interaktívne múzeum o pašeráctve na južnom pobreží Anglicka v 17.–19. storočí. Žiaci prostredníctvom interaktívnej výstavy, krátkeho filmu a prechádzky po jaskyni, mali možnosť, samozrejme v anglickom jazyku, zoznámiť sa s pútavou históriou o pirátoch, pašerákoch a dejinách kedysi pirátskeho mestečka Hastings. Potom sme navštívili Hastings Castle (Hastingský hrad), kde sme si mohli pozrieť dokument o slávnej Bitke pri Hastings v roku 1066 (Battle at Hastings), kde normandský vojvoda Viliam Dobyvateľ porazil anglosaského kráľa Harolda II. Mohli sme sa poprechádzať po zrúcanine hradu, dozvedeli sme sa množstvo nových faktov z dejín Anglicka. Napríklad, že v roku 1287 sa po dlhotrvajúcich búrkach pieskovcové skaly spolu s časťou hradu a značnou časťou celého pobrežia mesta Hastings zrútili do mora.
V neskoré popoludnie o 18:00 hodine nastal ďalší dlhoočakávaný okamžik, keď si po nás všetkých prišli rodiny, aby si nás vzali do svojich domovov. Deti so vzrušením čakali na príchod rodín, ktoré ich postupne odvádzali do neznáma.
Rodiny zabezpečovali deťom nielen ubytovanie, ale aj stravu – raňajky a večeru. Na druhý deň ukázali deťom cestu do miestnej jazykovej školy, kde sme ich už my učitelia a sprievodca z cestovnej kancelárie prevzali a následne ich odovzdali učiteľom školy, ktorí ich vzali do tried. Deti mali v cene pobytu zahrnutú aj 16-hodinovú výučbu anglického jazyka. Boli rozdelení do dvoch skupín na základe testu, ktorý nám poslala cestovná kancelária a napísali ho ešte pred odchodom do Anglicka. Hodiny anglického jazyka boli od pondelka do štvrtka v čase od 9:15 do 12:30. Deťom sa nesmierne páčili. Hodiny lektori viedli hravou a pútavou formou, zamerali sa hlavne na správnu výslovnosť a komunikáciu. Bolo radosť počuť nadšenie a smiech z tried a potom cez prestávky vidieť natešené tváričky vraviac, že hodiny boli super.
Po vyučovaní nám škola všetkým zabezpečila obed vo svojej jedálni, kde sme každý deň mali možnosť vybrať si z 5 jedál, to znamená, že každý si našiel to, čo má rád.
Poobede sme každý deň mali naplánovaný nejaký výlet. V pondelok sme navštívili mestečko Battle a Battle Abbey (Battle opátstvo), na mieste ktorého sa v roku 1066 odohrala slávna bitka u Hastings. Vraj oltár opátstva, ktorý tu neskôr dal postaviť Viliam Dobyvateľ, stojí priamo na mieste, kde padol kráľ Harold II. Mali sme možnosť vidieť bitevné pole, kde sa teraz mierumilovne pásli ovečky. Zaujímavosťou však je, že v okolí nikdy neboli pri archeologickom prieskume nájdené akékoľvek stopy, ktoré by svedčili o tejto veľkej bitke. Potom sme navštívili pirátske mestečko Rye, kde vraj straší. Mermaid Inn je najstaršou stredovekou budovou v Rye, pochádzajúcou z roku 1420. Dnes je tu hotel, hosťami ktorého boli kráľovná Alžbeta, Charlie Chaplin či Johny Depp. A vraj v tejto budove straší 6 duchov, ktorých by chceli natočiť a uloviť lovci duchov z celého sveta.
V utorok sme po vyučovaní navštívili nádherný Leeds Castle, stredoveký vodný hrad, ktorý leží svojou jednou časťou uprostred jazera. Hrad bol sídlom prvej manželky Henryho VIII. Catherine Aragonskej. Navštívili sme hrad a aj jeho rozsiahle záhrady s bludiskom zo živého plota s tajuplnou jaskyňou uprostred. Ani netreba povedať, že deťom sa najviac páčilo bludisko, ktoré bolo výzvou pre mnohých z nich. Poniektorí ho absolvovali aj trikrát, kým my dospelí sme sa v ňom stratili.
V stredu sme sa vybrali do Brightonu, kde sme navštívili Sea Life Centre (Podmorské akvárium). Potom sme si zvonku prezreli Royal Pavillion (Kráľovský pavilón – letné sídlo kráľovnej) a žiaci dostali voľno na prechádzky po starej štvrti The Lanes a na nákupy.
Vo štvrtok sme vyrazili na neskutočné biele útesy Seven Sisters. Keď si niekto predstaví romantické prechádzky zaľúbencov z filmov Rosamunde Pilcherovej na zelenej tráve na okraji bielych útesov, tak si vie predstaviť krásu Seven Sisters. Pre mnohých z nás prechádzka po týchto obrovských útesoch bola tým najkrajším momentom celého zájazdu. Strávili sme tu nádherné netypicky slnečné popoludnie. Nakoniec sme zišli až k moru, kde sme si vychutnávali jeho krásu, vôňu, šum a poniektorí aj chlad studenej morskej vody.
V piatok sme už nemali vyučovanie. Po raňajkách v rodine, prevzatí obedového balíčka od školy, sme vyrazili do hlavného mesta – Londýna. Pre mnohých žiakov bol Londýn splnený sen. Absolvovali sme 9-hodinovú pešiu prehliadku, kde sme sa v takom krátkom čase pokúsili uvidieť z Londýna, čo najviac. Najprv sme išli na London Eye, potom sme prešli okolo Westminster Abbey, the Houses of Parliament, Big Ben, po Whitehall, cez St. James´s Park, až po Buckingham Palace, Trafalgar Square, Leicester Square. Potom sa naša skupina rozdelila na dve skupiny – jedna skupina išla do múzea voskových figúr Madame Tussaud´s a druhá skupina do Britského múzea. Naše skupiny sa stretli na Oxford Street, kde sme mali len kratučký čas na nákupy. Nakoniec sme sa loďkou preplavili popri hrade the Tower, prešli sme popod most Tower Bridge až našou konečnou zastávkou bola Aréna O2. Tu nás čakal autobus, ktorý sa s nami vo večerných hodinách vybral na cestu domov. Ku koncu dňa sme boli všetci veľmi unavení, poniektorí boli sklamaní, že sme mali na všetko málo času, ale zároveň boli šťastní, že mali možnosť vidieť Londýn na vlastné oči. Žiaľ jeden deň v Londýne je málo, ale aspoň sme tam boli.
Cesta domov, žiaľ, trvala tak dlho ako cesta do Anglicka. Trajektom sme sa dostali na európsku pevninu a pokračovali sme ďalej až domov. Cestovná kancelária sa ešte postarala o naše raňajky, keď každý z nás dostal chlieb, paštétu, keksík a džús.
V sobotu 11.6.2016 sme večer o 20:30 šťastne došli domov.
Na záver, keď tak zhrniem náš pobyt, tak musím povedať, že to bol úžasný výlet, ktorý nás obohatil nielen o poznatky ohľadom Anglicka, a tým rozšíril naše všeobecné vedomosti, ale obohatil nás aj o zážitky a skúsenosti. Žiaci mali množstvo príležitostí využiť anglický jazyk, či už v rodinách, škole, alebo na výletoch, kde nielen videli nápisy, ale mohli si prečítať alebo aj vypočuť informácie v angličtine. Takto sa v živom prostredí neustále zdokonaľovali v angličtine, získali väčšie sebavedomie a stratili strach z rozprávania, a čoraz viac komunikovali s naším americkým lektorom Davisom. Dokonca aj v autobuse sme sledovali filmy s anglickými titulkami.
A ešte niečo! Keďže sme škola s vyučovacím jazykom maďarským a cestovali sme s českou cestovnou kanceláriou, žiaci mali možnosť využiť aj slovenský jazyk, či už v rozhovoroch so šoférmi alebo so sprievodcom, alebo pri výkladoch sprievodcu. Nesmierne ma tešilo, že žiaci si takto precvičili pre ne dva cudzie jazyky a aj im rozumeli. Týmto sa celý pobyt stal nesmiernym prínosom a nezabudnuteľnou spomienkou pre každého z nich.
Na záver by som sa chcela poďakovať vedeniu našej školy, ktoré nám umožnilo zúčastniť sa pobytu v priebehu školského roka, cestovnej kancelárii za splnenie našich snov, sprievodcovi za jeho priateľskosť, ochotu a trpezlivosť s nami, šoférom za ich ústretovosť a ľudskosť, a hlavne rodičom, ktorí finančne podporili svoje deti, umožnili im prekročiť bariéry v ďalšom štúdiu anglického jazyka, a tým ich nesmierne motivovali. A v neposlednom rade patrí vďaka aj nášmu lektorovi Davisovi, ktorý si musel priplatiť pobyt, a napriek tomu sa staral o to, aby sa naše deti cítili v Anglicku veľmi dobre.
Alena Hevesi Petruf
učiteľka anglického jazyka