Známe tváre dreli lavice v priemyslovke, možno tie isté ako vy!
V marci sme vám priniesli článok o úspešných absolventoch komárňanského gymnázia. Tentoraz sme listovali v ročenke absolventov Strednej priemyselnej školy v Komárne, ktorej brány od roku 1951 opustilo viac ako 6000 študentov. Za aktívnej pomoci súčasného riaditeľa školy Ing. Jána Vettera sme pátrali po tých najúspešnejších. A náš zámer opäť nebol márny.
Priemyslovka je odborná škola, a tak je zrejmé, že v radoch absolventov nájdeme predovšetkým odborníkov v oblasti strojárstva, stavebníctva, elektrotechniky, či technologicko-informačných služieb.
Veda, výskum, školstvo, podnikanie
Dr. Ing. Tamás Rózsás patrí k prvým študentom vtedy Vyššej strednej priemyselnej školy strojníckej. Po jej ukončení študoval na Strojníckej fakulte SVŠT (dnešná STU) do roku 1971 a následne sa zamestnal v Nemecku ako výskumný inžinier. Od roku 1981 pracoval prenemeckú automobilku a o štyri roky neskôr prednášal na vysokých školách v Hamburgu a v Braunschweigu/ Wolfenbütteli.
Doc. Ing. Koloman Vincze, CSc. nastúpil na štúdium v roku 1954. Po maturite pokračoval v štúdiu na SVŠT, titul získal v roku 1963 a ako čerstvý inžinier začal pracovať v Slovenských lodeniciach v Komárne. Získal titul kandidát vied a tiež titul docenta. Od roku 1992 do roku 2010 viedol komárňanské detašované pracovisko Materiálovo-technologickej fakulty STU v Trnave.
Prof. doc. Ing. Pál Élesztős, CSc. po skončení SPŠ Komárno pokračoval v štúdiu na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity (STU), po získaní titulu prednášal na katedre pevnosti a pružnosti. Od roku 1996 je vedúci katedry a profesor na Ústave aplikovanej mechaniky a mechatroniky STU v Bratislave.
Ing. Péter Tirinda, CSc. pracoval do roku 1990 ako výskumník v Ústave mechanických zariadení Slovenskej akadémie vied, bol spoluautorom viacerých odborných kníh. Bol poslancom SNR, pracoval vo výbore pre zahraničné veci a bol členom odbornej frakcie Ľudovej strany v rámci Európskeho parlamentu. Od roku 1992 je výkonným riaditeľom dánskej firmy na Slovensku.
Ing. Tomáš Škulavík, PhD. ukončil štúdium na SPŠ Komárno v roku 2004, na univerzite získal cenu dekana za kvalitne vypracovanú bakalársku aj dizertačnú prácu. Dnes je výskumný pracovník aplikovanej informatiky, automatizácie a mechatroniky, realizuje lektorské prednášky v oblastiach pneumatika, elektropneumatika, hydraulika. Je zakladateľom a konateľom firmy, ktorá podniká v oblasti automatizáce, elektroniky a elektrotechniky.
Ing. Vörös Péter absolvoval stredoškolské štúdium v obore strojníckej technológie. Vysokoškolský diplom získal v obore konštrukcie dopravných a manipulačných zariadení na Vysokom Učení Technickom v Brne. Po ukončení štúdia sa zamestnal ako praktikant manažmentu vo vtedajšom pivovare v Hurbanove. Od roku 2004 zastával funkciu vedúceho technického úseku pivovaru a sladovne. Od roku 2012 je manažérom logistiky a plánovania v hurbanovskom pivovare.
Dr. Feszty Dániel pôsobil v Čechách, Škótsku a dnes žije v Ottawe. Prednáša na Carleton University odbor mechanického a leteckého inžinierstva, je predsedom Národnej asociácie Maďarov v Kanade.
Ing. Papp Zoltán nastúpil s titulom z STI do práce, kde získal praktické skúsenosti zo všetkých oblastí správy a manažmentu pohľadávok. Od roku 2005 pôsobí na pozícii obchodného riaditeľa. V roku 2006 úspešne rozbehol službu „odkupovanie pohľadávok“ na Slovensku.
Ing. Miroslav Cabarka pokračoval v štúdiu na Strojníckej fakulte SVŠT Bratislava. Od roku 1991 úspešne podniká v oblasti služieb. Je riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti ktorá sa zaoberá veľkoobchodnou a maloobchodnou činnosťou v sortimente kancelárskych a školských potrieb.
RNDr. Komzsík Attila Phd. rodák zo Štúrova maturoval v roku 1991. V roku 2008 bol jednohlasne zvolený za dekana Fakulty prírodných vied v Nitre. Maďarská akadémia vied ho za mimoriadny prínos v rozvoji vedy ocenila pamätnou medailou Jánosa Aranya. Podporuje aj divadelné krúžky „Viszta“ a „Pod vežou“. Možno práve tu v sebe objavili umelecké nadanie Tamás Mészáros a Attila Matusek. Aj oni sú dôkazom toho, že od strojáriny, či elektrotechniky nemusí byť k umeniu až tak ďaleko.
Umenie, kultúra
Attila Matusek – mladý herec získal na priemyslovke maturitu v odbore elektrotechniky v roku 2011. Už počas štúdia účinkoval v ochotníckom divadle. Dnes sa úspešne etabluje v maďarských divadlách a niet pochýb, že má pred sebou skvelú hereckú kariéru.
Győry Attila spisovateľ, autor úspešných románov, vydavateľ, majiteľ knižného obchodného domu v Dunajskej Strede, šéfredaktor publikácie 100 najúspešnejších slovenských Maďarov.
Szilvia Varga ukončila štúdium v odbore vodohospodárskych stavieb a jej ďalšie kroky viedli umeleckým smerom. Vyštudovala herectvo v Bratislave a kariéru rozbiehala v Divadle Sándora Petőfiho vo Veszpréme. Zahrala si na doskách divadiel v Kecskeméte, Pécsi, Soprone, ale aj v Komárne a Košiciach V súčasnosti žije v Budapešti.
Tibor Platzner maliar, scénograf, grafik a pedagóg, pre nás najvýraznejšia z umeleckých osobností SPŠ v Komárne. V Nitre vyštudoval pedagógiu a od roku 1963 pôsobil v Maďarskom oblastnom divadle (dnešné Jókaiho divadlo), vytvoril scénické a kostýmové návrhy pre viac ako 200 dramatických diel, spolupracoval s viacerými divadlami doma i v zahraničí a mnohí študenti terajšieho Gymnázia Ľ.J. Šuleka dodnes spomínajú na jeho inšpiratívne hodiny estetiky. Svojou jedinečnosťou a nezabudnuteľnou charizmou na hodinách dejín a umenia zaujal aj neumelecké typy. Ovplyvňoval ho pop-arto, po roku 1980 sa vyvíjal expresívnym smerom, venoval sa tiež karikatúre, kolážam, asamblážam, či plagátovej tvorbe. Málokto vie, že bol výborný hráč na kontrabase a flaute, miloval džez a na svoj hudobný piedestál staval chrobákov z Beatles.
Péter Gágyor – divadelný režisér, dramatik, prekladateľ, spisovateľ, publicista. Školu absolvoval v roku 1964, pokračoval na pedagogickej VŠ v Nitre. Po dve sezóny bol riaditeľom košického divadla Thálya, spolupracoval s viacerými divadlami a v roku 1987 emigroval do Mníchova.
Spolužiaci Ondrej Bagin, Peter Soós a Gabriel Szalai na škole zmaturovali v roku 1997. Založili tu alternatívnu kapelu Kvety nikotínu, ktorá ako jedna z prvých, začala s voľným zdieľaním svojich albumov na oficiálnych stránkach. Piesne z albumu Hnusné básne zneli aj v éteroch slovenských rádií. Posledné CD Veža z tohto roku vzniklo zo základov ich hudby k tanečnému predstaveniu Babylon banskobystrického Divadla Štúdia tanca.
Šport
Attila Szabó, maturant z roku 1984 bol a je pre viaceré generácie rýchlostných kanoistov idolom. Majster sveta v K1 na 10 km dostal od vtedajšieho predsedu vlády Adamca automobil Žiguli a bol víťazom ankety Športovec roka. Z MS má vo svojej zbierke ešte striebornú a dve bronzové medaily. Zúčastnil sa troch olympijských hier, s komárňanským štvorkajakom sa na LOH v Barcelone (1992) umiestnil na skvelom 4. mieste.
Zoltán Bujna, biker z Komárna, ukončil štúdium na SPŠ v roku 2000. Má za sebou niekoľko zahraničných výprav, v nohách tisícky kilometrov a vydané knižné tituly zo svojich zahraničných expedícií. Na ceste ho rozpoznáte veľmi jednoducho, ako správnemu lokálpatriotovi mu na výpravách po celý čas veje na bicykli komárňanská zástava.
Michal Riszdorfer reprezentoval SPŠ v atletike a vo vytrvalostných behoch. Je absolventom fakulty telesnej výchovy a športu. Od roku 1998 vyhrával v rýchlostnej kanoistike všetko, čo sa dalo. Osem zlatých, dve strieborné a dve bronzové medaily z MS sú toho dôkazom. Ako člen K4 na OH v Aténach dopádloval na treťom mieste a v Pekingu získal striebro. Dnes úspešne podniká, športu zostal verný, vlastní fitnescentrum.
Béla Jakus je slovenským reprezentantom v zápasení grécko – rímskym štýlom. Na tohtoročných MS v Las Vegas obsadil v kategórii do 71 kg dvanáste miesto a preteká za klub VŠC Dukla Banská Bystrica.
Juraj Tarr zasadol v roku 2007 do úspešného komárňanského štvorkajaku. Doma má striebornú medailu z LOH v Pekingu, štyri zlaté, dve strieborné a dve bronzové z MS. Po rozpade komárňanskej K4 zbiera s E. Vlčekom víťazstvá v dvojkajaku. V tomto roku prekvapili zlatou medailou z MS v Miláne. Opäť posadili do štvorkajaku a s nováčikmi D. Myšákom a T. Linkom vybojovali postup na letné olympijské hry. Najdôležitejšou výhrou v jeho živote bola ale tá nad rakovinou.
István Gergely maturant z roku 1994, v Budapešti vyštudoval športový manažment. Jeho športová kariéra vodnopólového brankára sa rozbiehala v Komárne. Na juniorských ME aj MS (1994,1995) bol vyhodnotený ako najlepší brankár šampionátov. V bránke Slovenska si naposledy zachytal na svetovom šampionáte vo Fukuoke (2001), potom prijal maďarské občianstvo a prepracoval sa do reprezentačného tímu Maďarska. Môže sa pýšiť titulom majstra sveta, prvenstvom vo Svetovej lige i Lige majstrov a najcennejším tromfom sú dve zlaté medaily z olympijských hier.
Róbert Szayka zmaturoval v odbore strojárstvo v roku 1996 a stal sa jedným zo zakladateľov bojového umenia Kempo nielen v našom meste, ale aj na Slovensku. Úspešný majster kempa má za sebou medzinárodných úspechov a rôznych ocenení. V súčasnosti predsedá Slovenskému zväzu kempo a trénuje nové mladé nádeje.
Edmund Németh hral počas VŠ v sedemdesiatych rokoch najvyššiu volejbalovú súťaž za TJ Bratislava. Bol spoluzakladateľom mužského volejbalu v Komárne, hrajúcim trénerom i trénerom VK Spartak Komárno. Minulú sezónu bol ako asistent trénera pri úspechu komárňanských volejbalistov, zisku Slovenského pohára.
V prehľade úspešných absolventov Strednej priemyselnej školy v Komárne dávame v tejto chvíli bodku, aj keď je nad slnko jasné, že je nemožné menovať každého. Snáď niekedy nabudúce sa dočkáme i pokračovania.