Mix 2020. 04. 09.

Zostaňte v pokoji, správajte sa zodpovedne

Zvýšený dopyt po liekoch, nedostatok antipyretík, vitamínov, ochranných rúšok, dezinfekčných prostriedkov. Rozprávali sme sa farmaceutmi v lekárni komárňanskej nemocnice Mgr. Dianou Tárnokovou a Mgr. Annou Vicenovou o tom, ako ony a ich kolegovia prežívajú situáciu spôsobenú koronavírusom a ako sa snažia s ňou vyrovnať.

Čo sa v poslednej dobe zmenilo najviac?

Anna: Keď sa v Európe objavil koronavírus, ľudia začali zháňať ochranné prostriedky, jednorazové rúška a dezinfekčné prípravky. Rúška kupovali po celých baleniach, po 50 kusov. Ani nám nenapadlo, že by sa mohli minúť. Ako sa postupne šíril koronavírus po Európe, narastala aj panika medzi ľuďmi. Kvôli prudkému nárastu počtu pacientov za posledné obdobie začali pacienti hromadne nakupovať veľké množstvá voľne predajných liekov, hlavne antipyretiká, prípravky na posilnenie imunitného systému a vitamíny. Enormné množstvo objednávok spôsobilo kolaps siete distribútorov. Vtedy sa nám aj stalo, že doručenie jednej objednávky trvalo až tri pracovné dni. Našťastie pochod distribútorov sa odvtedy už normalizoval.

Treba spomenúť, že občania SR sa začali správať veľmi disciplinovane v porovnaní s ostatnými štátmi EÚ, či USA.  Do lekárne prichádza menej starších pacientov, podstatnú časť tvoria mladší ľudia, ktorí sú hlavne rodinnými príslušníkmi. V tejto situácii môžeme pocítiť výhody elektronického zdravotníctva. Pacienti si môžu dať liek predpísať telefonicky pomocou elektronických lekárskych predpisov u svojich lekárov.

Ako vyzerá bežný deň v lekárni?

Diana: Počas celého dňa expedujeme v ochranných rúškach a rukaviciach. Každé dve hodiny dezinfikujeme verejné priestory lekárne. Pacienti mohli vstupovať do lekárne maximálne po dvoch, od 30.3. už len po jednom. Pri vstupe na stene máme uložený dezinfekčný prípravok na ruky pre potrebu pacientov. Pacienti sa správajú dôsledne a zodpovedne, dodržiavajú odstup, zakrývajú si tvár. Niektorí pacienti sa zasa informujú o dostupnosti liekov po telefóne. Sme v neustálom telefonickom kontakte s distribútormi liekov. Pred dvoma týždňami sa dodávky uskutočnili len jedenkrát za 24 h. Vtedy povolili iba objednávanie liekov viazaných na lekársky predpis a voľne predajné lieky, dietetické potraviny, základné zdravotné pomôcky a niektoré z dôležitejších výživových doplnkov, ako sú vitamín C. Potom nebolo možné objednať multivitamíny a čaje, regulované boli aj množstvá ktoré nám mohli dodať. Postupne sa však  vraciame do starých koľají, už dostávame tovar ako obvykle, teda dvakrát denne. Niektoré obmedzenia sú ale ešte stále platné, takže nahraditeľný doplnkový sortiment je aj zbytočné si v lekárni pýtať. Za uplynulý mesiac sa druhá polovica našich kolegov v nemocničnej časti lekárne usilovala o to, aby zabezpečovali lieky a zdravotnícke pomôcky pre každé oddelenie nemocnice tak, aby zdravotná starostlivosť bola zaistená aj vtedy, keď sa nákaza bude šíriť aj okolo Komárna.

Sú pacienti viac chránení pred možnou infekciou?

Anna: Od 13. marca nadobudli účinnosť nariadenia Slovenskej farmaceutickej komory, aby pacienti vstupujúci do lekárne mali chránenú tvár. Rovnako musia byť dodržané aj nariadenia krízového štábu SR. Keďže respirátory s normou FFP3 sú nedostupné, stačí nosiť jednorazovú alebo prateľnú masku. Viacerí odborníci, mikrobiológovia, virológovia, infektológovia atď. tvrdia, že nosenie ochranného rúška obmedzuje šírenie infekcie z chorého človeka. Už aj WHO pripustila užitočnosť užívania ochranných rúšok, aj podomácky vyrábaných. Je dôležité, aby ste si zakryli nos a ústa, aby sa neprevlhčilo a neprilepilo na ústa. Musíte sa tiež ubezpečiť, že sa maska na tvári drží, aby neodstávala pri nose a ústach (pri jednorazovej maske môže pomôcť malá výstuha, ktorá sa dá pripevniť k nosovej línii). Mužom sa odporúča oholiť sa, a kto nosí okuliare, nosiť takú ochrannú masku, ktorá viac priľne. Ochranu rozhodne zvyšuje, keď sa tvárová maska nanáša čistými rukami, a to iba ak sa jej dotýkame len na okraji pri aplikácii, aj počas používania. Jednorazovej ani prateľnej masky sa nedotýkajte spredu.


Pacienti vyžadujú, aby ste ich informovali?

Diana: Pristupujeme k pacientom tým istým spôsobom ako pri expedovaní liekov a zdravotníckych pomôcok na predpis či voľnopredaj: informujeme ich o správnom používaní. Keďže však chýbali masky, povzbudzovali sme ľudí, aby boli kreatívni. Kvôli šíriacej sa epidémii je skutočne dôležité byť dôsledný a nosiť masku všade, keď ideme mimo svojho domova, nevieme sa vyhýbať ľuďom a nemáme zabezpečenú vodu pre hygienu rúk. Od minulého týždňa máme prateľné dvojvrstvové rúška z bavlny, a od tohto týždňa máme už aj jednorázové rúška pre našich pacientov. Pri prateľných maskách upozorňujeme, že po použití ich treba buď vyprať pri 60 až 90 stupňoch Celzia, alebo vyvariť, potom ich prežehliť, alebo dezinfikovať horúcou parou. Masky s filtrami zabezpečujú samozrejme vyššiu ochranu, ale odporúča sa ich nosiť predovšetkým pre tých, ktorí sa starajú o infikovaných alebo pracujú v oblastiach, kde je nákaza rozšírená. Kvôli rôznym mylným predstavám o chorobe sú správne informácie z dôveryhodných zdrojov obzvlášť dôležité.


Napríklad ako sa šírili fámy po internete o škodlivých účinkoch liekov obsahujúcich ibuprofén?

Anna: Presne. Keď francúzske ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na internete, že pri chorobe COVID-19 sa odporúča používať antipyretiká s obsahom paracetamolu, a varujú pred antipyretikami s obsahom ibuprofénu, pretože tie podporujú priľnavosť koronavírusu k bunkám ľudského dýchacieho systému, ľudia ostali šokovaní a vtedy začali kupovať lieky proti horúčke s paracetamolom po kartónoch. Takáto štúdia sa uskutočnila iba raz u potkanov, ktorým bol podávaný ibuprofén počas 8 týždňov. Štúdia sa neopakovala, takže nikto nevie, či je v tomto prípade relevantné tvrdiť že sa tieto výsledky vzťahujú aj na ľudí. Ďalej boli publikované výsledky štúdie, že nový typ vírusu SARS-CoV-2 používa rovnaké ACE2 receptory ako liečivá typu ACE inhibítory. Použitie takýchto hypotenzívnych látok a väčšia pravdepodobnosť získania infekcie tiež nemôžu byť dané do súvislosti takouto malou štúdiou. Ľuďom s vysokým krvným tlakom, ľuďom s problémami s obličkami a pacientom užívajúcich lieky „na riedenie krvi“ sa neodporúča užívať spolu dlhodobo alebo vôbec s liekmi na horúčku a bolesť obsahujúce ibuprofén a kyselinu acetylsalicylovú (hoci mnohí tak robia aj napriek upozorneniam svojich lekárov a lekárnikov). U týchto pacientov sú bezpečnejšie lieky obsahujúce paracetamol. A pacienti netrpiaci na žiadne ochorenia môžu používať ibuprofén proti horúčke bez obáv.


Po čom je ešte najväčší dopyt okrem tvárových masiek?

Diana: Po antipyretikách a prípravkoch na posilnenie imunity. Okrem nich si však denne pacienti pýtajú vitamíny C a D, jednorazové rukavice, dezinfekčné prostriedky na ruky a teplomery. Výdaj jednotlivých z týchto produktov na jednu osobu sme začali obmedzovať len pred mesiacom na dva kusy. Totižto tieto položky chýbali najviac v dôsledku veľkých nákupov. Momentálne už disponujeme s vitamínom C a D, multivitamínmi, ďalej s dezinfekčným prostriedkom na ruky, ochrannými rúškami, rukavicami, ale aj nami pripravenými kapsulami s obsahom paracetamolu.

Ako pacienti reagujú, keď niečo nie je dostupné?

Anna: Žiaľ, pacienti nevidia prácu v pozadí. Za uplynulý mesiac sme všetku svoju energiu od rána do noci vložili do toho, aby sme zabezpečili, čo si od nás pacienti žiadali. Nedostupnosť určitých liekov a výživových doplnkov nie je naša chyba, nie je to ani chyba štátu. Je to dôsledok prepuknutia pandémie. Najprv sme bojovali s nefunkčnosťou elektronických systémov. Distribútori tiež boli nútení pracovať v obmedzenom režime. Museli tiež zaviesť, aby ich operátori pracovali z domu, v skladoch pracuje len nevyhnutný počet ľudí. Zásielky im meškajú, keďže nákladné vozidlá sú zadržiavané na hraniciach kvôli kontrolám. Takisto ľudia, ktorí majú malé deti, s nimi museli zostať doma, v dôsledku toho je všade  nedostatok personálu.

Bolo cítiť paniku medzi pacientmi?

Anna: Spočiatku áno. Nakupovali obrovské množstvá liekov a ochranných pomôcok, a ak sa niečo minulo, boli poriadne nespokojní, až zúfalí. Mesto sa však teraz upokojilo. Cítiť, že ľudia sú doma a chodia von iba v nevyhnutých prípadoch. Dôslednosť a pokoj sú dôležité.

Čo môžu farmaceuti urobiť, aby znížili nedostatok konkrétnych liekov?

Diana: V prípade nedostupnosti liekov dokáže farmaceut využiť svoje vedomosti z prípravy liekov a nahradiť tie chýbajúce, teda ak sú dostupné potrebné suroviny. Týmto spôsobom sme boli schopní poskytnúť našim pacientom rôzne roztoky a gély na dezinfekciu rúk podľa odporúčania WHO, a teraz už aj kapsuly s obsahom paracetamolu. Tieto sú však drahšie ako výrobky vyrobené v továrni, pretože suroviny musíme kupovať samostatne. Navyše bol problém s dostupnosťou surovín dokonca aj s obalovým materiálom. 

Čo odporučíte pre nasledujúce mesiace ?

Diana: Treba zostať pokojný a opatrný. Nakúpte len toľko jedla, koľko miniete asi za týždeň. Nerobte si zbytočné zásoby liekov, ktoré nepotrebujete, zbytočne vám doma expirujú. Treba tráviť čas zmysluplne, venovať sa svojej rodine. Buďte trpezliví, majte pochopenie, dokonca aj voči cudzím ľuďom. A ak môžete, pomôžte starším, ktorí to potrebujú. Prežívame veľmi ťažké obdobie, aké si asi nikto z nás nepamätá. Dodržiavajme nariadenia krízového štábu, aby sme ochránili seba aj ostatných. Spoločnými silami môžeme zmierniť priebeh a následky tejto nákazy.

(Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková, Hovorkyňa skupiny AGEL SK)