Kultúra 2011. 02. 08.

Máme za sebou capoieristický víkend

Celkovo na tri dni rozdelili organizátori program prvého festivalu capoeiry v Komárne a spojili ho so slávnosťou páskovania.

Capoeiru rozširuje v našich končinách profesor Paçoca aj prostredníctvom svojich žiakov a práve jeden z nich – Graduado Latinho (vlastným menom Tomáš Vu Than) z Komárna bol jedným z organizátorov workshopu. Išlo pri tom o prvú akciu tohto druhu u nás a podľa jeho vlastných slov, bola organizácia spojená s množstvom stresu, no rozhodne to stálo za to. Celkovo 150 cvičencov zo Slovenska, Maďarska, Česka, Rakúska, Nemecka, Švajčiarska, Španielska a samozrejme Brazílie bolo určite spokojných.

Veľká pocta
Počas víkendu sa konali tri tréningy v telocvični základnej školy na Ulici Pohraničnej, no najväčšou slávnosťou bolo rozhodne páskovanie, ktoré bolo tiež verejne prístupné širokej verejnosti a malo úlohu nielen obradnú, keďže Batizado je vlastne krst, ale aj predstaviť ľuďom brazílsku kultúru spojenú práve s bojovým umením capoeiry. Najvýznamnejšou časťou páskovania bol určite postup profesora Paçocu, ktorý je zakladateľom organizácie Vem Camará Capoeira.

Graduado Latinho – “Capoeira nie je módna záležitosť!”

Profesor Paçoca sa netajil radosťou z toho, že získal ďalšiu úroveň práve na Batizade jeho študenta  Latinha. Nový pás si vyzdvihol z rúk svojho dobrého priateľa majstra Tucano preta, ktorý bol čestným hosťom podujatia a veľmi príjemným spestrením. Tú predchádzajúcu pri tom nosil asi desať rokov.

Ľudia sa bavili
Chlapci i dievčatá, muži, aj ženy. Všetci, ktorí na javisko MsKS v sobotu večer vstúpili, boli za svoj výkon patrične ocenení potleskom. A právom, veď nám sa krky lámu už pri predstave, že by sme mali podobné kúsky mali stvárať. Menej i viac dynamické prvky zaujali, veľkú odozvu mali aj tanečníci, ktorí predstavili Maculelê, takzvaný palicový tanec.

Takmer každý
„Capoeiru skutočne môže robiť hocikto bez rozdielov,“ hovorí pravidelne Latinho, ktorý vyučuje capoeiru na Slovensku i v Maďarsku. popri tom sa venuje aj mentálne postihnutým deťom, ktoré tiež na Batizade v MsKS vystúpili a zjavne si toto tanečné bojové umenie užívali, či už na pódiu, alebo v úlohe divákov.

Prvú časť fotogalérie vám prinesieme už zajtra!

TEXT a FOTO: Tomáš Kottra