Šport 2019. 05. 02.

Plavci Delta klubu Komárno na ORCA Cup-e

Plavci Delta klubu Komárno sa 26.-28.4.2019 zúčastnili z jedných najvýznamnejších  plaveckých pretekov na Slovensku – ORCA Cup-u, ktorý prilákal na bratislavské Pasienky plavcov zo 76 klubov. Okrem slovenskej špičky sa zúčastnili aj plavci z Rakúska, Maďarska, Čiech, Ruska, Srbska, Slovinska a Ukrajiny. O kvalite pretekov svedčí aj účasť plavcov ako Tomáš Klobučník a predovšetkým László Cseh ale aj skutočnosť, že organizátor musel odrieknuť z časových dôvodov neuveriteľných 4300 štartov čo bola viac ako polovica všetkých prihlásených štartov. Náš klub reprezentovali pod vedením trénera Michala Knihára: Alex Kušík (junior štartujúci v kategórií OPEN),  Ema Szászová a Miriama Szászová (staršie žiačky).

Alex Kušík sa prvý deň predstavil na 50m prsia kde časom 30,52 skončil v rozplavbách na 9. mieste a na 200m polohové preteky, v ktorých sa z doobedňajších rozplavieb prebojoval do večerného finále časom 2:11,09. V ňom dokázal svoj výkon ešte výrazne zlepšiť a časom 2:07,79 obsadil skvelé druhé miesto hneď za olympijským medailistom na tejto trati László Csehom. Čo je však dôležitejšie týmto časom splnil limit na Majstrovstvá Európy juniorov ako aj na Majstrovstvá sveta juniorov!!! V sobotu sa predstavil v rozplavbách na 50m znak, z ktorých sa prebojoval do finálových bojoch, kde napokon osobným rekordom skončil na 5. mieste. V disciplíne 400m polohové preteky, ktoré sa plávali priamo na čas skončil na peknom 4. mieste. V posledný deň plával 100m prsia. Aj v tejto disciplíne sa prebojoval do finále, v ktorom skončil na 4. mieste.

Miriama Szászová mala ťažkú úlohu, nakoľko plávala o rok staršími súperkami a v jej kategórií sa zišla v Bratislave obrovská konkurencia najlepších plavkýň zo zúčastnených krajín. V piatok sa predstavila v rozplavbách na 200m voľným spôsobom a 200m polohové preteky. V oboch sa prebojovala do finálovej osmičky. Na 200m voľným spôsobom zaplávala čas 2:14,13, ktorým vybojovala zlato. Na 200m polohové preteky skončila vo finále na 7. mieste. V sobotu sa najprv prebojovala do finále 50m voľným spôsobom, z ktorého sa však odhlásila kvôli vyhlasovaniu najlepších športovcov mesta Komárno a 400m voľným spôsobom, kde skončila tesne na druhom mieste. V záverečný deň postúpila do finále na 100m voľným spôsobom, v ktorom po veľkom boji len tesne zaostala za najvyššou priečkou a získala ďalšie striebro. V záverečnej osemstovke skončila tretia. V stredu sa predstavila ešte aj na Győr Open kde na 400m polohové preteky skončila štvrtá.

Ema Szászová dokázala zlepšiť svoj osobný rekord na 100m voľný spôsobom a to aj napriek tréningovému výpadku tesne pred pretekmi.

Michal Knihár: „Na tieto preteky sme išli z plného tréningu. Našim cieľom bolo overenie formy pred blížiacimi sa vrcholmi sezóny. Veľmi sa teším zo splnených limitov Alexa na Majstrovstvá Európy juniorov a Majstrovstvá sveta juniorov, ktoré sa budú konať začiatkom júla a koncom augusta. Skoré splnenie limitov nám dá kľud do ďalšej prípravy a nebudeme už musieť naháňať limity kvôli účasti na vrcholných podujatiach. Čaká nás týmto extrémne dlhá sezóna, nakoľko príprava na ME a MS juniorov si vyžaduje tvrdý tréningový proces aj v priebehu letných mesiacov na čo veríme, že budeme mať vytvorené vhodné podmienky. Miriama potvrdila, že dokáže súperiť aj o rok staršími pretekármi z viacerých krajín, čo je dôležité pre ďalšiu prípravu na EYOF 2021, ktoré sa uskutočnia na Slovensku. Ema potvrdila zlepšujúcu sa výkonnosť a presvedčila sa, že jej zlepšená práca na tréningoch prinesie svoje ovocie. Tohtoročným vrcholom oboch plavkýň budú Majstrovstvá SR starších žiačok.“

Celkovo hrdo môžeme zhodnotiť, že naši plavci výborne reprezentovali náš klub ako aj mesto Komárno na takomto významnom podujatí. Celkovo sa vraciame s medailovou bilanciou 1-3-1, splneným limitom na Majstrovstvá Európy juniorov a Majstrovstvá sveta juniorov. Našim športovcom a trénerovi k dosiahnutým výsledkom gratulujeme.