Mesto 2014. 04. 13.

Týždenný prehľad správ #15

Najnovšie vydanie! Krátky prehľad udalostí za uplynulý týždeň. Prezrite ich pri dobrej káve alebo čaji.

Mestá na oboch stranách rieky Dunaj, Komárno a Komárom spoločne zorganizujú už tradičný jarný festival Komárňanské dni, ktorý do oboch miest prinesie množstvo kultúrnych, športových a spoločenských podujatí. Tento rok usporiadajú už 23. ročník veľkolepého podujatia v dňoch 26. apríla – 4. mája. Prezrite si podrobný program na slovenskej strane Dunaja.

Pôrodnicu Všeobecnej nemocnice v Komárne ohodnotili mamičky v rámci projektu Sprievodca pôrodnicami ako najlepšiu v Nitrianskom kraji a v rámci Slovenska ju považujú za siedmu najlepšiu. Nesmierne nás potešili výsledky hodnotenia kvality pôrodníc. Smerodajné je pre nás predovšetkým hodnotenie mamičiek – povedal primár oddelenia František Tóth.

Najväčšia investícia za posledné roky sa môže uskutočniť v Komárne. Vodohospodársky podnik regiónu KOMVaK sa úspešne zúčastnil súťaže vyhlásenej Ministerstvom životného prostredia SR, tak kapacita čistiarne odpadových vôd môže byť onedlho významnou mierou zväčšená. Chystá sa kapacitu terajšej čistiarne odpadových vôd rozšíriť v hodnote 5,1 milióna €. Spoločnosť, ktorá je vo vlastníctve mesta, z výdavkov bude znášať 5 percent. Zvyšných 95 percent vo výške 4,9 milióna € bude uhradených z fondov Európskej únie.

Všeobecná nemocnica v Komárne otvorila vo štvrtok obnovené fyziatricko-rehabilitačné oddelenie. Po siedmich rokoch sa vrátilo do pôvodných priestorov na prízemie pavilónu J. Rekonštrukcia oddelenia trvala takmer šesť mesiacov a nemocnicu stála viac ako 60 tisíc €.

Pravdepodobne absencia mrazov spôsobila, že v okrese Komárno húsenice poškodili vinice až do takej miery, že si to ani najstarší pestovatelia hrozna v regióne nepamätajú. Okolo obce Svätý Peter v okrese Komárno sa to ukázalo najskôr. Po chemickom postreku sa na viacerých miestach problém vyriešil.

Pokus o bankovú lúpež v Kolárove. Vo štvrtok v popoludňajších hodinách do miestnej pobočky VÚB vstúpil muž. Podľa vyjadrenia prítomných v banke začal hlasito požadovať vydanie peňazí s tým, že má veľké plány. Podrobnosti tohto plánu vyšli najavo až neskôr. Údajne lupič sám požiadal personál banky, aby zavolali políciu. Povedal, že sa chce dostať späť do väzenia.

Mário Csente s Petrom Těšínskym z rally tímu Subaru Komárno sa na úvodné podujatie slovenského šampionátu v rally, ktoré sa konalo v Maďarskom Miskolci veľmi tešili. Nakoniec ich však zradilo ich Subaru Impreza WRX STi, ktoré sa snažili naučiť jazdiť iba s pohonom troch kolies. Nepodarilo sa.

Momentky z minulosti: Nazlostená tvár Dunaja. Dňa 15. júna 1965 došlo k prietrži ľavostrannej hrádze pri Patinciach (pod Komárnom). Dva dni na to, 17.6.1965, sa pretrhla ľavostranná hrádza nad Komárnom pri Čičove. Okolie Komárna sa premenilo na more. Záplava neušetrila ani cintoríny. Čo sa vtedy stalo?

Dovidenia o týždeň.