Mesto 2014. 04. 20.

Týždenný prehľad správ #16

Najnovšie vydanie! Krátky prehľad udalostí za uplynulý týždeň. Prezrite ich pri dobrej káve alebo čaji.

Aprílové vydanie AhojSzia je vonku! V polovici apríla bezplatný mesačník Komárňanov nemôže chýbať v poštových schránkach. Odo dnes ho tam už nájdete. A čo v ňom bude? Prečítajte krátku ukážku z bohatého obsahu.

Počas sezóny sa plavia po Dunaji stovky výletných lodí. Jednou z lodí je Sound of Music (Hlas hudby). Pod švajčiarskou zástavou je jej prvým kapitánom Kolárovčan, druhý kapitán je Komárňan. Dozvedeli sme sa, že Sound of Music na vykonanie jarnej údržby zakotví v komárňanskom prístave, tak sme ich navštívili. Na palube nás vítal lodný kapitán Peter Csikós a druhý kapitán Csaba Bozsaky.

Záchranná zdravotná služba ZaMED opäť otvorí stanicu rýchlej zdravotnej pomoci v Komárne, ktorú prevádzkovala pred 4 rokmi. Táto stanica, ktorá pribudla do siete ZaMED rozhodnutím MZ SR z februára 2014, sa nachádza v tesnej blízkosti centrály ZaMED a je prepojená aj so stanicou rýchlej lekárskej pomoci.

23. Komárňanské dni sa usporiadajú v dňoch 25. apríla a 4. mája v oboch mestách Komárna a Komáromu. Známy je kompletný program. Komárňanské dni 2014 – program na stiahnutie tu.

Noc s Andersenom v ZŠ Rozmarínová v Komárne. Veľkolepý medzinárodný projekt oslávil na Slovensku 9. rok, ale nocovalo sa aj v Austrálii, v Afrike, či v USA a zopár „spacích miest“ sa našlo i vo väčších európskych mestách v Kodani, Londýne i v Madride.

Deň narcisov sa tradične koná v apríli každého roka. Jeho symbolom je žltý narcis – kvietok jari a nádeje, ktorý si ľudia pripínajú v tento deň na svoj odev. Študenti Gymnázia Hansa Selyeho v Komárne aj tento rok sa zapojili do verejnej finančnej zbierky Deň narcisov. Vyzbierali 383 €.

Nitrianski colníci v spolupráci s policajtmi opäť kontrolovali zábavné podniky. Tentokrát bolo ich cieľom trinásť zábavných podnikov v okrese Komárno. Zamerali sa na predaj „pančovaného“ alkoholu a nelegálnych cigariet, ale zistené boli najmä nedostatky pri dodržiavaní zákona o elektronických registračných pokladniach. Aký bol výsledok kontroly?

Neželaná návštevníčka prišla v pondelok 14. apríla do domu pani Ireny v obci Marcelová. V tichosti vošla dovnútra a namierila si to rovno do spálne. Keďže nikoho v dome nevidela a myslela si že je tam sama, pokojne si prezerala čo by sa jej mohlo prilepiť na prsty. Z peňaženky, ktorá bola položená na stolíku si vybrala 5,-€.

Komárňanskí policajti dokumentovali v nedeľu asi o tretej hodine nadránom dopravnú nehodu, pri ktorej asistovalo nemálo alkoholu. Pozornosť policajnej hliadky upútal vodič Peugeotu jazdiaci bez osvetlenia. Na znamenie hliadky na zastavenie vozidla nereagoval, preto ho hliadka prenasledovala po Záhradníckej ulici. Po vyjdení na Kapitánovú ulicu vyšiel vpravo mimo vozovku. Pri snahe vrátiť sa späť na cestu narazil ľavými prednými dverami do odstavenej Škody Fábia.

Polícia opätovne vyzýva všetkých seniorov k zvýšeniu ostražitosti pri komunikácii s cudzími ľuďmi. Dokumentuje prípad ďalšej okradnutej dôchodkyne, teraz v Kližskej Nemej. 69-ročná žena sa vo štvrtok 10. apríla dala nahovoriť neznámymi osobami na výmenu odkvapových rúr. Muži, ktorí sa tvárili ako odborníci, však od nej žiadali zálohu. Pri manipulácii s peniazmi ženu obrali o 2 600 eur. Poškodená spozorovala krádež asi dve hodiny po čine.

Komárňania medzi najlepšími športovcami kraja. Nitriansky samosprávny kraj ôsmy krát ocenil najlepších športovcov za uplynulý rok. Slávnostné podujatie sa uskutočnilo v stredu v koncertnej sále Župného domu v Nitre. Svojich kandidátov do vyhodnotenia ponúkli spoluorganizátori zo všetkých siedmich okresov kraja. Meno mesta Komárno odznelo až šesťkrát.

V sobotu boli na programe prvé zápasy o umiestnenie vo volejbalovej extralige mužov. V prvom zápase o 7. miesto vyhralo Komárno na domácej palubovke nad Nitrou 3:1. V dramatickom a vzrušujúcom zápase sme zvládli dve koncovky. Hrali sme miestami obetavo a podľa môjho názoru sme vyhrali zaslúžene. Všetci hráči zabojovali a potešili divákov v poslednom domácom extraligovom zápase sezóny, povedal po zápase Edmund Németh, tréner Komárna. Odveta sa hrá v utorok v Nitre.

Komárňanskí basketbalisti nedokázali v semifinálovej sérii ani raz pokoriť majstra. Štvrtý duel semifinálovej série prehrali až po trojnásobnom predĺžení. Aj štvrtý semifinálový duel začali lepšie Bratislavčania. Do konca riadneho hracieho času zostávalo už len 28 sekúnd, keď Hall poslal z trestných hodov zápas do predĺženia. V ňom viedli domáci po prvý krát v zápase 92:90, ale potom už museli len doťahovať. Neuveriteľnú zápletku rozriešil až na konci tretieho predĺženia štyrmi trestnými hodmi Miloševič z Interu.

Volejbalisti VK Spartak Komárno v utorok odohrali odvetný zápas na palubovke Nitry o konečné siedme miesto v slovenskej extralige. Žiaľ Komárňanom sa nepodarilo zopakovať vynikajúci výkon z prvého stretnutia. V odvetnom zápase o konečné umiestnenie vyhrali Nitrania v pomere 3:0 a keďže v prvom zápase vyhral VK Spartak 3:1, rozhodoval Zlatý set. Ten nakoniec vyhrali domáci volejbalisti 16:14. Komárno sezónu ukončilo na 8. mieste.

Tréner zdolaného semifinalistu z Komárna František Rón sa venuje trénerstvu v profesionálnom basketbale už 24. sezónu, avšak pred 13. aprílom 2014 nezažil zápas, o ktorého výsledku by rozhodlo až trojnásobné predĺženie. Až prišiel štvrtý duel semifinálovej série extraligy mužov proti Interu Bratislava. Dve predĺženia som zažil, tri ešte nie, povedal skúsený tréner.

A toto čo má byť? Toto sú, prosím pekne, cyklistické preteky! Sú to také preteky, akých si sa ešte určite nezúčastnil. Je to výzva! Preto je žitnoostrovský, lebo sa bude lietať na bicykloch krížom-krážom Žitným ostrovom. To je dosť logické, ale od čoho bude bajkovačka po rovine čellendžom (challenge), teda výzvou?

Organizátori 22. ročníka maďarského multižánrového festivalu Sziget ohlásili ďalších potvrdených účinkujúcich. Na podujatí, ktoré sa bude konať od 11. do 18. augusta v Budapešti, sa predstavia aj americké hip-hopové duo Outkast, waleská rocková kapela Manic Street Preachers či britská indierocková formácia The 1975.

Dovidenia o týždeň.